Absolutní zákaz naftových motorů přijde hodně draho. Na obrovskou částku přispěje platbou každý z nás

Přestože Evropská unie vyvíjí v posledních letech značné úsilí v oblasti snižování emisí, splnění cílů s nulovou hodnotou uhlíku bude velmi nákladné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

K dosažení cíle přispívají všechny členské státy Evropské unie. Konečné datum si stanovily na rok 2050. Odborníci však poukazují na to, že nová nařízení jsou zavedena příliš rychle. Je téměř nemožné, aby existoval svět bez naftových motorů.

Zákaz naftových motoru bude hodně drahý

VDA (federace německého automobilového průmyslu) se obává, že ekologická transformace probíhá příliš rychle. Francouzský deník Les Echoes udělal rozhovor s prezidentkou VDA, Hildegard Mullerovou. Během něj padlo mnoho důležitých prohlášení o současné situaci a velkém ekologickém posunu. Očekává se, že v příštích 30 letech dojde k plně elektrifikovanému moto průmyslu a svět automobilu bude plně bezuhlíkový. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prezidentka VDA si rovněž stěžovala na sliby některých kandidátů a jejich předvolební kampaně. S cílem dosažení klimatické neutrality se chtějí kandidáti dostat do roku 2045. Německé volby by se měly konat 26. září. Zbavit se spalovacích motorů o 5 let dříve by mohlo být pro Německo velmi nákladné. Německý ústavní soud nám připomněl, že ochrana klimatu je generační odpovědností. Klimatické neutrality dosáhneme v roce 2050. 

Polovina ročního HDP

Očekává se, že celý proces dekarbonizace a zákaz spalovacích motorů bude obrovským zásahem do HDP. Co se Německa týče, je řeč o 1 850 miliardách eur – nebo taky lépe řečeno o polovině ročního HDP!

iZdroj fotografie: Depositphotos

K dosažení tohoto cíle „musí být německé podniky konkurenceschopné“. To však bude ohroženo, pokud budou spalovací motory předčasně vyřazeny. Předsedkyně VDA vyjádřila nespokojenost s volební kampaní zaměřenou na získání pozornosti zelených stran. 

Jak to tedy dopadne?

Elektromobily jsou stále příliš drahé a ani s dojezdem se nevyrovnají spalovacím motorům. Prezident VDA a jeho federace představí své návrhy strategie boje proti změně klimatu Evropské komisi 14. července.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bohužel nám příklad Německa ukazuje, jak nákladné bude se zbavit spalovacích motorů. Podobná situace velice pravděpodobně nastane ve všech evropských zemích včetně Česka.

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky
Události247.cz
Události247.cz
Ušetřit na jahodách se dá samosběrem: Úspora je oproti prodeji v obchodech i několikanásobná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45