Základní důvody, kvůli nimž vám může být odebráno řidičské oprávnění až na několik let

V naší zemi existuje velká skupina řidičů, které je řidičský průkaz odebrán na nejméně 6 měsíců. Někdy přitom stačí velmi málo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O řidičské oprávnění nechce přijít žádný motorista, u těch nezodpovědných však mnohdy nic jiného nezbývá. Obvykle přitom porušují zákon způsoby, kterým lze snadno předcházet. Vypusťme teď názory, že je někdy bezpečnější jet rychleji než umožňuje zákon, protože to funguje například v Německu – v ČR platí jasná pravidla, jimiž by se měl řídit každý, kdo usedá za volant. V příkladech níže přitom nejde o nic těžkého.

Každý řidič má 12 bodů

Asi nejznámějším způsobem, jak o řidičák přijít, je tzv. vybodování. Nasbíráte dvanáct bodů za spáchané přestupky a je hotovo, pak už můžete jen očekávat dopis z úřadu, že máte odevzdat řidičák. Potom budete muset nějaký čas jezdit na místě spolujezdce, případě využívat městské hromadné dopravy. Body se nejčastěji udělují za překračování max. povolené rychlosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pozor! U začínajících řidičů se navrhuje snížit hranici celkového počtu bodů, při jejímž dosažení přijdou o řidičské oprávnění, na polovinu, tedy na celkový počet 6 bodů. V režimu snížené hranice by měli být řidiči po dobu 2 let ode dne získání řidičského oprávnění.

Alkohol a drogy

Kdo nezodpovědně usedne za volant pod vlivem alkoholu a přistihne ho policie, bude mu při naměření do 1 promile odebrán řidičský průkaz na šest měsíců až jeden rok, a takový řidič pochopitelně nesmí nadále pokračovat v jízdě. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nad jedno promile alkoholu v krvi se řidič dopustil trestného činu řízení ve stavu vylučujícím způsobilost, což může znamenat, že dotyčný přijde nejen o řidičák na dobu až deseti let, ale také o svobodu, a to až na dobu tří let. Ještě horší je samozřejmě způsobit pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky nehodu, při níž někdo utrpí újmu na zdraví nebo dokonce zemře.

Pozor na poznávací značku

Když odjedete od dopravní nehody nebo budete řídit vozidlo, na které nemáte oprávnění, může vás to stát ŘP na půl roku až rok. A pozor, že totéž platí i v případě, kdy řídíte auto s nečitelnou registrační značkou. Policisté by však mohli v takové situaci přimhouřit oči.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Do třetice všeho dobrého i zlého

Věděli jste, že o řidičské oprávnění lze přijít i opakování některých přestupků? Stačí v průběhu 12 měsíců třikrát:

  • překročit rychlost o 40 (v obci), případně 50 km/h (mimo obec)
  • projet na červenou
  • nedat přednost v jízdě
  • vjet na železniční přejezd zákonem zakázaných případech

O řidičský průkaz lze přijít hned několika způsoby, výše vypsané jsou však pouze nejznámější. Jistotou je však dodržování předpisů, čímž chráníte sebe i ostatní účastníky provozu.

Zdroj: Zákony pro lidi, Policie ČR, Ministerstvo vnitra

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Spolupráce Ruska a Íránu je rozsáhlejší, než se může zdát: těží z ní obě země, islámská republika hlavně ucítila možnost značné modernizace
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení
adbz.cz
adbz.cz
Odolná střecha je komplexní práce. Na co nesmíte zapomenout?