Jak je to s povinností řidičů kamionů odstraňovat sníh? Ometání je může dostat do problémů, ale ohrožují tak ostatní

Jaké jsou povinnosti řidičů nákladních vozidel při odklízení sněhu z karoserie a návěsu? Některé zákony si protiřečí a zaměstnavatelé svým řidičům situaci moc nezlepšují.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V některých částech republiky už se začíná snášet sníh a to znamená i jeho odletování od karoserií a přívěsů osobních i nákladních automobilů. I když je v zákoně uvedena povinnost tento sníh kvůli bezpečnosti odstranit, právě v případě nákladní dopravy jsou zákony uvedeny poměrně zvláštně. Jeden totiž odklízení přikazuje, druhý ho zase zakazuje.

Odklízení sněhu z automobilu

Dle zákona o provozu na pozemních komunikacích mají řidiči v případě potřeby povinnost svůj automobil od ledu a sněhu očistit. Právě proto, aby na cestách nedocházelo k nebezpečným situacím. Tento zákon platí pro řidiče osobních, ale i nákladních automobilů. Pro druhé zmíněné je to ale složitější, než se může na první pohled zdát. Alespoň co se otázky zákona týče.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zákony, které si protiřečí

Sdružení řidičů každý rok upozorňuje na problémy ve znění některých zákonů a vyhlášek. Na svém facebookovém profilu pak zveřejnili informace o tom, že řidiči kamionů sami nemohou, v některých případech dokonce ani nesmí sníh z návěsu odstraňovat. Odklízení sněhu z výšky návěsu se totiž řídí bezpečností práce (práce ve výškách). Problém pak může vzniknout v případě zranění řidiče vykonávajícího tuto práci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Za práci ve výškách je totiž považována veškerá práce ve výšce. Od výšky 1,5 metru je pak zaměstnavatel povinen zajistit zaměstnanci pomůcky pro ochranu proti pádu. Za práci ve výškách je pak považována i práce ze žebříku a je nutné provést lékařskou prohlídku pro způsobilost k práci ve výškách.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na jednu stranu by tedy měli řidiči pro dodržení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích sníh ze svého kamionu a přívěsu odstranit. To se ale ne vždy děje. Na stranu druhou by k tomu měli mít školení, jištění, nejrůznější pomůcky a potvrzení od lékaře, čehož se jim ve většině případů nedostává.

Zdroj: Sdružení řidičů, Ministerstvo dopravy, Zákony pro lidi

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Spolupráce Ruska a Íránu je rozsáhlejší, než se může zdát: těží z ní obě země, islámská republika hlavně ucítila možnost značné modernizace
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení
adbz.cz
adbz.cz
Odolná střecha je komplexní práce. Na co nesmíte zapomenout?