Zaručené způsoby oživení stěračů, aby opět dokonale stíraly mráz, hmyz i nečistoty

                   

Lišty stěračů jsou spotřební materiál. Různé testy odborných týmu navíc ukazují, že v účinnosti různých stěračů není patrný žádný znatelný rozdíl, i když ceny se mohou lišit dvacetkrát. Sadu běžných stěračů lze zakoupit za několik set korun. Těch, kteří chtějí ušetřit na své bezpečnosti, je však více než dost – bizarních receptů na opravu opotřebované lišty stěračů jsou plná fóra. A my jsme je vyzkoušeli za vás.

Naostření lišty stěračů

Testovali jsme zde použití různých zařízení pro naoostření pracovní hrany stěračů. Nástroje byly různé, ale výsledek byl stejný: nedošlo ke zlepšení výkonu. Myšlenka se však ukázala jako houževnatá: mnoho autorů navrhuje provést podobnou operaci pomocí improvizovaných prostředků. Jemně zrnitý brusný papír je přilepený na kus dřeva a pohybuje se podél okraje s malým tlakem na lištu tam a zpět. Podle jejich názoru je tedy možné obnovit obdélníkový tvar hrany a tím vrátit gumě její stírací vlastnosti.

Staré stěrače: naostřit, nebo vyhodit?

Postup připomíná ostření nožů, a proto vyžaduje zručnost. V každém případě nebylo možné odlišit práci ošetřeného stěrače od neošetřeného – oba byly nefunkční.

iZdroj fotografie: PxHere

Praní stěračů

Recept spočíví v ponoření gumičky do horké vody a jejím pobytu v ní po čtyřicet minut. To podle autorů nápadu rozpustí nečistoty a mastné usazeniny na pracovní ploše pásky a vrátí jí pružnost.Tuk se v horké vodě se opravdu rozpouští. Opotřebení však, takže účinek tohoto zákroku bude krátkodobý.

Ošetření rozpouštědlem

Pro efektivnější odstranění tuků se doporučuje použít technický benzí nebo dokonce ředidlo- Chemie odstraní mastnotu z povrchu stěrače lépe než horká voda, ale zároveň také zničí grafitový nástřik na povrchu, který je zde přímo z výroby a prodlužuje životnost produktu. Výsledkem je, že se výkon stěrače ještě zhorší zhoršuje.

iZdroj fotografie: PxHere

Namazání stěrače

Na toto je obecně doporučován silikon: mnozí věří, že lepší klouzavost ovlivní čištění skla. Cíl však není jasný: stěrač by měl sklo čistit, nikoliv klouzat po špinavém povrchu. V praxi nic efektivního nepřichází: sklo se zašpiní a je obtížné ho umýt. Mnohem lepší je umýt a vyleštit sklo. Špína se tak moc nelepí na povrch a stěrače po něm kloužou jako po másle, ale jsou úplně k ničemu.

Změkčit?

Návrh spočívá v obnově pružnosti gumy, která je ztvrdá a při pohybu po skle píská, pomocí glycerinu: pořiďte ho v lékárně, namažte gumy stěračů, nechte je nasáknout a poté otřete dosucha. Gumu však nelze obnovit do původní měkkosti. Glycerin je navíc velmi rychle spláchnut deštěm.

iZdroj fotografie: PxHere

Jak to dělat správně?

Všechny výše uvedené operace jsou celkem k ničemu. Maximum, které byste měli čas od času udělat, je pečlivě odstranit z gumiček nalepené nečistoty. Opotřebované stěrače je třeba vyměnit za nové – nevyjde to draho. Lepší je toto udělat jednou nebo dvakrát za sezónu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války
Události247.cz
Události247.cz
Dokonce i zboží v akcích je čím dál dražší. Slevy navíc nemohou starší lidé často vůbec využít
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
adbz.cz
adbz.cz
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou