Zaručené způsoby oživení stěračů, aby opět dokonale stíraly mráz, hmyz i nečistoty

                   

Lišty stěračů jsou spotřební materiál. Různé testy odborných týmu navíc ukazují, že v účinnosti různých stěračů není patrný žádný znatelný rozdíl, i když ceny se mohou lišit dvacetkrát. Sadu běžných stěračů lze zakoupit za několik set korun. Těch, kteří chtějí ušetřit na své bezpečnosti, je však více než dost – bizarních receptů na opravu opotřebované lišty stěračů jsou plná fóra. A my jsme je vyzkoušeli za vás.

Naostření lišty stěračů

Testovali jsme zde použití různých zařízení pro naoostření pracovní hrany stěračů. Nástroje byly různé, ale výsledek byl stejný: nedošlo ke zlepšení výkonu. Myšlenka se však ukázala jako houževnatá: mnoho autorů navrhuje provést podobnou operaci pomocí improvizovaných prostředků. Jemně zrnitý brusný papír je přilepený na kus dřeva a pohybuje se podél okraje s malým tlakem na lištu tam a zpět. Podle jejich názoru je tedy možné obnovit obdélníkový tvar hrany a tím vrátit gumě její stírací vlastnosti.

Staré stěrače: naostřit, nebo vyhodit?

Postup připomíná ostření nožů, a proto vyžaduje zručnost. V každém případě nebylo možné odlišit práci ošetřeného stěrače od neošetřeného – oba byly nefunkční.

iZdroj fotografie: PxHere

Praní stěračů

Recept spočíví v ponoření gumičky do horké vody a jejím pobytu v ní po čtyřicet minut. To podle autorů nápadu rozpustí nečistoty a mastné usazeniny na pracovní ploše pásky a vrátí jí pružnost.Tuk se v horké vodě se opravdu rozpouští. Opotřebení však, takže účinek tohoto zákroku bude krátkodobý.

Ošetření rozpouštědlem

Pro efektivnější odstranění tuků se doporučuje použít technický benzí nebo dokonce ředidlo- Chemie odstraní mastnotu z povrchu stěrače lépe než horká voda, ale zároveň také zničí grafitový nástřik na povrchu, který je zde přímo z výroby a prodlužuje životnost produktu. Výsledkem je, že se výkon stěrače ještě zhorší zhoršuje.

iZdroj fotografie: PxHere

Namazání stěrače

Na toto je obecně doporučován silikon: mnozí věří, že lepší klouzavost ovlivní čištění skla. Cíl však není jasný: stěrač by měl sklo čistit, nikoliv klouzat po špinavém povrchu. V praxi nic efektivního nepřichází: sklo se zašpiní a je obtížné ho umýt. Mnohem lepší je umýt a vyleštit sklo. Špína se tak moc nelepí na povrch a stěrače po něm kloužou jako po másle, ale jsou úplně k ničemu.

Změkčit?

Návrh spočívá v obnově pružnosti gumy, která je ztvrdá a při pohybu po skle píská, pomocí glycerinu: pořiďte ho v lékárně, namažte gumy stěračů, nechte je nasáknout a poté otřete dosucha. Gumu však nelze obnovit do původní měkkosti. Glycerin je navíc velmi rychle spláchnut deštěm.

iZdroj fotografie: PxHere

Jak to dělat správně?

Všechny výše uvedené operace jsou celkem k ničemu. Maximum, které byste měli čas od času udělat, je pečlivě odstranit z gumiček nalepené nečistoty. Opotřebované stěrače je třeba vyměnit za nové – nevyjde to draho. Lepší je toto udělat jednou nebo dvakrát za sezónu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články