Záruky na auta nemusí být vždy takové, jak se na první pohled zdá

                   

Když kupujeme novou věc, očekáváme, že bude v záruce. Je povinností prodejce takovou záruku, u nás dvouletou, poskytnout. A potom tu jsou i tací, kteří záruky prodlužují. Jak je to v případě uplatnění práv? Někdy i komplikovaně, jelikož ne vždy je to se zárukou tak, jak se na první pohled zdá.

Soukromá osoba vs. podnikatel

Roli může hrát i to, zda je kupující soukromou osobou, nebo podnikatelem. Zatímco soukromé osoby mají v tomto směru poměrně značná práva, tak u podnikatelů tomu tak být nemusí. A to jak pokud jde o délku záruky, tak třeba i o doby spojené se samotnou opravou reklamovaného vozidla. Toto je třeba si zjistit už na samotném začátku, jelikož ne vždy se koupě vozu na firmu může vyplatit.

Časové období, nebo nájezd

Mnohdy nás automobilky lákají i na záruku prodlouženou, v rámci více let, než požaduje zákon. To se může zdát jako lákavá nabídka, ale opomíjet nelze, že obvykle je tato záruka spojena i s určitým kilometrovým nájezdem. Mnohdy tak daná lákadla sice upozorňují na například pětiletou záruku, ale menším písmem už je pod nabídkou napsáno, že je omezena kilometrovým nájezdem a v tu chvíli platí to, co nastane dříve. A kdo jezdí často, dosáhne daného limitního nájezdu celkem brzy.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Se zhoršením se počítá

Poměrně zajímavé jsou i záruky u elektromobilů, často na akumulátory, kde se výrobci také předhánějí v tom, jak dlouhou dobu záruky poskytnou. A je to mnohonásobně více, než klasické dva roky. Zároveň však počítají s tím, že ke zhoršení kapacity akumulátoru dojde, jelikož u lákadla na takové záruky je obvykle menším textem dopsáno, že se záruka vztahuje na situace, kdy akumulátoru klesne kapacita pod 80 procent. Až toto může být důvod k reklamaci.

Pozor na běžné opotřebení

Mnohdy se záruka nevztahuje na běžná opotřebení, typicky třeba brzdových destiček a kotoučů. To, že se běžným používáním opotřebují, je zcela běžná věc a nelze počítat s tím, že bychom snad při jejich výměně uplatňovali práva na záruku a požadovali, aby nám byly vyměněny zcela zdarma, jako záruční oprava.

I u ojetiny máte nárok na záruku

Mnoho lidí se domnívá, že záruka platí jenom u nového vozu. Tak tomu ale není, jelikož určitá práva máte také v případě, kdy kupujete automobil ojetý. Nutno však dodat, že daná záruka se obvykle vztahuje hlavně na takzvané skryté vady, zvláště potom když se prokáže, že o nich prodávající v době nabídky daného vozu věděl, ale záměrně je zamlčel.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Záruku máte, ale

Sice v mnoha případech záruku máte, ale uplatňování vašich práv může být běh na dlouhou trať. Jak pro různé výjimky, tak i z důvodu možného prokazování, zda v daném případě je, nebo není právo na reklamaci. Některé spory tak mohou klidně končit i u soudu, kde se táhnou i roky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články