Závady lze rozpoznat i bez diagnostiky. Stačí znát význam jednotlivých kódů

                   

Žijeme v domě, kdy je rozpoznání závady pro mechaniky celkem jednoduché. To proto, že dané vozidlo takzvaně napojí na diagnostiku a počítačový program jim během chvíle řekne, co auto hlásí za závadu a co je třeba vyřešit. Tím se výrazně zkrátí doba potřebná k odhalení závady a tím klesnou i náklady na servis.

Lze to i bez diagnostiky

Existují ale i situace, kdy je možné problémy rozeznat i bez diagnostiky. Pokud nemáte k dispozici potřebné vybavení, není vždy nutné jezdit do servisu. Odhalit problém se dá jednoduše pomocí kódů, kterými auto označuje problém. A každý kód znamená něco jiného.

Jak zjistit problém u manuálu?

Pokud máte auto s manuální převodovkou, je to velmi jednoduché. Sešlápněte pedál plynu, současně také pedál brzdy a otočte klíčkem. Dejte ho do takzvané první polohy. Následně by mělo dojít k tomu, že se na displeji palubního počítače zobrazí jednotlivé chybové kódy. Ty si zapište, nebo si je samozřejmě můžete vyfotit.

Jak zjistit problém u automatu?

Pokud máte auto s automatem, je postup také celkem jednoduchý. I tady je třeba sešlápnout najednou jak brzdu, tak i plyn. Potom také otočíte klíčkem, ale tak, aby byl v první poloze. V tuto chvíli nastavte na řadicí páce polohu D neboli Drive. Následně klíček dáte do nulté polohy a potom znovu do polohy první. V tu chvíli by se vám měly zobrazit chybové kódy.

Jak s nimi naložit?

Ideální je porovnat je samozřejmě s tím, co vám o kódech říká manuál. Než do něho nahlédnete, je dobrý vědět i to, že kódy ECN mají i své dělení. Písmeno B značí problém s karoserií, písmeno C s podvozkem, písmeno P s motorem a převodovkou a písmeno U s elektronikou. Už při zobrazení kódu orientačně víte, o jaký přibližný problém se jedná a čeho se bude týkat. Dále už je kód obvykle číselný a jeho význam je vhodné najít právě v manuálu od vašeho vozu. Pokud už ho nemáte, zapátrejte na internetu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná