Limuzíny nepatří mezi nejtypičtější auta, která můžete potkat na českých silnicích a dálnicích. Hlavně ve Spojených státech jde ovšem o nesmírně populární vozy, které si spousta lidí pronajímá ke speciálním událostem. A tak se za oceánem limuzínami jezdí na svatby, rozlučky se svobodou, nebo i maturitní plesy.

Dnes vám ale představíme limuzínu, kterou se jen tak někdo nesveze. Je zapsaná v Guinnessově knize rekordů, měří více než 30 metrů a má hned třináct párů kol

Americký sen

Rekordní limuzína, jejímž základem je ikonický Cadillac Eldorado z roku 1976, pojme až 75 osob. Abyste si ale maximálně užili pohodlí, které nabízí, a pocit z unikátní jízdy, je pochopitelně lepší projížďku absolvovat zhruba s polovičním počtem pasažérů. Cestu bude nicméně třeba pečlivě naplánovat, s takto dlouhou limuzínou pochopitelně neprojedete všude. Na západním pobřeží Spojených států, kde bylo auto sestaveno, je naštěstí prostorných a rovných silnic dost.

ZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Hollywoodský konstruktér
Limuzínu postavil Jay Ohrberg, o němž jste pravděpodobně nikdy neslyšeli, přesto však bezpochyby znáte další speciálně upravená auta z jeho dílny. Podílel se totiž na některých filmech a seriálech, v nichž hrají auta důležitou roli. Vytvořil například legendární mluvící auto KITT Dafida Hasselhoffa z Knight Ridera. A úspěch sklízel také za stroj času z filmové série Zpátky do budoucnosti. Také tahle limuzína se měla objevit před kamerou, ale jen v reklamě, z jejíhož natáčení nakonec sešlo.

Ze skladu do muzea

Po zrušení plánovaného natáčení limuzína na dlouhé roky zaparkovala v jednom z filmařských skladišť, kde postupně chátrala. Zachránilo ji automobilové muzeum v New Yorku, které auto vykoupilo a plánovalo i jeho rekonstrukci, ze které ale kvůli nedostatku financí později sešlo. Auto tak opravují svépomocí nadšenci, kteří by brzy měli být se všemi pracemi hotovi.