Zažloutlá a zašlá světla lze podomácku obnovit za pár korun. Budou vypadat jako by vyjela z výroby

Zrenovovat zažloutlá či jinak zašlá světla vozu není vůbec žádný problém a nepotřebujete k tomu žádné drahé značkové superčističe.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

U starších vozů světlomety po čase nevyhnutelně zežloutnou a světlo z nich může evokovat starý hororový film. Na jejich renovaci přitom nepotřebujete žádné zvláštní vybavení. Perfektně si totiž vystačíte se solí, zubní pastou a sodou. Ty se tak neuplatní jen v domácnosti, dokonale je využijete i v garáži pro obnově zašlé krásy vašeho plechového miláčka. Stačí vědět, jak je zkombinovat a správně použít, což si hnedka řekneme.

Obnova zašlého lesku snadno a rychle

Zažloutnutí světlometů u některých starších typů vozů jste si nejspíš všimli sami. Zdánlivě jde sice jen o vadu vzhledu, jenže změna barevného průchodu přece jen ovlivňuje intenzitu světla, což se podepisuje na reálném efektu. Světla jsou totiž z tvrzeného plastu, který po nějaké době začne nevyhnutelně oxidovat. Jednoduchým řešením je nákup nových světel, jenže to jde i trochu jinak, pokud chcete svíti stejně dobře jako kdysi.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pomocí jedlé sody lze totiž odstranit mnoho nečistot včetně velmi odolných skvrn. Tudíž ji lze použít i na renovaci právě světel. Po smíchání s vodou z ní lze vytvořit výbornou čistící pastu či něco jako tekutý písek. Směs vetřete pomocí lehkého hadříku a pak jen opláchněte. Jedlou sodu tak zdaleka nevyužijete jen čistě v kuchyni, ona se uplatní v celé domácnosti právě na podobné operace jako je očištění zašlých světlometů. Proto jí dejte pořádnou sodu, ať se soda nefláká.

Sůl a zubní pasta umí být účinnou kombinací

Podobně je na tom sůl, která je nad zlato nejen v pohádkách. Šest šálků teplé vody a v nich rozpustit dvě polévkové lžíce soli, pokud chcete, můžete pro lepší účinek přidat trochu saponátu na nádobí a tímto preparátem přeleštěte všechna světla. Výsledek vás nejspíš parádně překvapí. A přitom taková blbost. I klasická zubní pasta nás může překvapit svými čistícími účinky, které oceníte i mimo koupelnu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Naneste pastu na celou plochu zašlých světel a rozetřete ideálně pomocí hrubší strany nějaké houbičky. Pak už stačí jen omýt vodou. Pro zachování takto dosaženého stupně čistoty, kupte bezbarvý autolak s přídavnou UV ochranou. Vyčištěná světla pak stačí jen nastříkat a máte výsledek své práce dostatečně „zafixovaný“ pro další roky spokojeného používání za všech okolností. A to vše za pár korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále
Události247.cz
Události247.cz
Rovnou čtyři země dostaly od Putina stopku: Prý s nimi nikdy nebude jednat o míru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
adbz.cz
adbz.cz
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit