„Nevinný“ prohřešek českých řidičů zvyšuje spotřebu auta o 28 %. Vyvarovat se mu můžete již zítra

Obrovské množství řidičů se dnes a denně snaží ušetřit peníze různými triky na úspoře benzínu či nafty. Přitom ale dělají zásadní chybu, která jim naprosto zbytečně způsobuje téměř o třetinu vyšší spotřebu. Poradíme vám, jak se jí vyhnout.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ceny paliv jsou aktuálně sice na dvouletém minimu. Ale i tak představují pro mnoho řidičů naprosto zásadní nákladovou položku v jejich měsíčním rozpočtu. A to především pro ty, kteří se svým vozem denně najezdí desítky kilometrů za prací, rozvozem dětí do škol nebo třeba cestami v rámci svých koníčků.

Mnoho z nich si to samozřejmě uvědomuje. A tak se snaží dělat všechno možné, jen aby nějaký ten litr paliva ušetřili. Někteří svá auta upravují, aby byla více aerodynamická. Jiní se snaží vozy odlehčit a další prostě jezdí s tzv. citlivou nohou. Anebo raději jezdí do práce levnějšími hromadnými dopravními prostředky. Navíc se ovšem snaží šetřit i na vysloveně nesprávných místech, jako jsou pravidelné servisní kontroly jejich miláčků. A to je velká chyba.

Kvalita oleje je pro správnou spotřebu zásadní

Součástí servisní prohlídky je také kontrola a případně rovnou výměna motorového oleje. A právě ten je pro správné fungování motoru a ve finále i jeho spotřebu zcela zásadní. Nedostatek oleje v motoru, ale také jeho nesprávná volba adekvátně konkrétnímu modelu vozu, respektive jeho motorizaci, dokáže zvýšit průměrnou spotřebu vozu až o neskutečných 28 %.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Snadno si tak spočítáte, kolik byste ušetřili třeba v případě, že jsou roční náklady na palivo vašeho auta 9 000 korun. Při každodenní cestě do práce 15 km tam a 15 km zpět plus nějaká ta víkendová cesta na chalupu, výlety apod. Právě vy možná proděláváte na palivu v ročním souhrnu 2 500 korun. A to není zrovna zanedbatelná částka.

Dvojí náklady, které nepotřebujete

Pokud chcete díky oleji ušetřit, měli byste si nejen hlídat jeho hladinu v motorovém prostoru (což je pomocí měrky skutečně snadné) a pravidelně ho měnit, ale také důsledně dbát na to, abyste do svého vozu lili pouze takový olej, který definuje výrobce vozidla.

S nesprávným nebo nekvalitním olejem nejen, že zvyšujete náklady na spotřebu paliva, ale navíc i zkracujete životnost jednotlivých komponentů motoru svého auta. To znamená, že při dlouhodobém používání daného vozu tratíte hned na dvou frontách – na palivu, ale také na následné potenciální opravě motoru.

Klíčová je viskozita, ale i výrobce

Každý typ motorového oleje má trochu jinou viskozitu (také by se dalo říci hustotu), a tím pádem jinak rychlý průtok součástmi motoru. Hustší olej, než by měl v motoru být, vyžaduje logicky více energie na to, aby se dostal do míst, kde je třeba. A tím pádem dostává olejové čerpadlo větší zápřah, než by mělo, a ani písty motoru pak nepracují zcela správným způsobem. To vše se vám samozřejmě na vyšší spotřebě nutně podepíše.    

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mimochodem víte, co vlastně definují popisky na lahvích s motorovými oleji (5W30 apod.)? Samotné písmeno W znamená winter, tedy česky „zima“. Číslo před písmenem W informuje o viskozitě daného oleje při nízkých zimních teplotách a číslo za písmenem W pak o viskozitě oleje v zahřátém stavu. Čím nižší čísla, tím nižší viskozita, a tím pádem snazší průchodnost oleje součástmi motoru.

Ušetřit na oleji se nevyplácí

Shrnuto podtrženo motorový olej má vliv nejen na výkon a celkově správné fungování motoru. Ale také na spotřebu paliva. Nesnažte se tedy na oleji zbytečně ušetřit. Kontrolujte pravidelně jeho hladinu, nechávejte jej včas měnit a používejte pouze takový olej, který doporučuje výrobce. Tzn. olej se správnou viskozitou a od kvalitního výrobce. Teprve pak budete mít jistotu, že nevyhazujete za palivo každý den peníze z okna.

Dodržujete správné termíny výměn oleje ve vašem voze? Nebo se na oleji snažíte šetřit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články