Zimní pneumatiky jsou v Česku povinné i v létě. Řidiči změnu netuší, jízdou na letních riskují pokuty

Na první pohled absurdní předpis skutečně platí. Řidič může dostat pokutu za to, že má v létě letní pneumatiky.

i Zdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Na první pohled absurdní informace, která ale skutečně platí. Ne, není prvního dubna, článek nevychází na apríla. Skutečně existuje situace, kdy může být venku třicet stupňů ve stínu, že asfalt teče jako med. Přesto má řidič povinnost mít zimní pneumatiky. Co říká legislativa? Zákon o silničním provozu předepisuje povinnost užít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března.

Jezdit na zimních pneumatikách v létě nařizuje značka

V tomto období musí mít vozidlo zimní pneumatiky vždy, pokud se nachází na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza. Nebo tyto jevy lze vzhledem ke klimatickým podmínkám očekávat. To je asi jasné každému, a i když je zde poměrně velký prostor pro spekulaci, co je souvislá vrstva a co znamená předpokládat, logiku to má. V zimě se má na sněhu a ledu prostě jezdit na zimních pneumatikách.

iZdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě

Sezóna přezouvání pneumatik vrcholí, možná spíše finišuje. Byť byl letos sníh a mráz relativně dlouho a řada řidičů s přezouváním počkala, zima je snad už definitivně pryč. V určitých oblastech ale bez zimních pneumatik není možné jezdit ani v létě. Existuje dopravní značka s označením C15a „Zimní výbava“. Ta nařizuje řidiči, že v daném úseku má povinnost mít na autě zimní pneumatiky za všech okolností. Značka ale neplatí jen od 1. listopadu do 31. března, nýbrž celoročně.

V extrému může padnout pokuta za letní gumy v horkém létě

Je to ukotveno v legislativě. Žádné časové omezení a lokální umisťování značky má být prevencí před kolizemi v oblastech, kde může být sníh a led ještě před 1. listopadem, respektive po 31. březnu. Značka Zimní výbava „označuje úseky pozemní komunikace, na kterých je povinnost mít vozidlo kategorie M a N vybaveno zimními pneumatikami za všech klimatických podmínek…“

iZdroj fotografie: Policie ČR

Tedy nejen v případě, kdy se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo vzhledem k povětrnostním podmínkám lze takové jevy předpokládat. Jinak řečeno, venku je horko jako blázen a hned vedle značky může koupaliště praskat ve švech. Přesto pokud ji řidič poruší, je to, jako kdyby vjel do zákazu vjezdu. Jedinou ochranou před pokutou by bylo možná řešení ve správním řízení, ale spoléhat na to nelze.

Znáte tuto značku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články