Krádeží automobilů v Česku dlouhodobě ubývá | AutoŽivě

Je vaše auto na tomto seznamu? Raději se chraňte, zloději je v Česku kradou nejčastěji. Zejména v těchto okresech

Počet krádeží vozidel v České republice každoročně klesá. Některé značky jsou však stále mezi zloději velmi oblíbené a pokud je vlastníte, mějte se na pozoru.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V 90. letech byly krádeže automobilů vyhledávanou činností zločineckých skupin. To se ale postupem času, i díky kvalitnějšími zabezpečení vozidel, změnilo. Případy odcizení vozidel tak rok od roku klesají. Ze statistiky ministerstva vnitra vyplývá, že za rok 2020 bylo v Česku ukradeno 2 526 automobilů. Přitom v roce 2011 to bylo téměř 12 tisíc aut. Za posledních deset let tak klesl počet případů téměř o 80 %. Výjimkou je pouze rok 2013, kde došlo k mírnému nárůstu krádeží vozidel oproti roku 2012. Jednalo se ale jen o stovky případů.
V zahraničí zloději dávají přednost luxusu

Podobně klesají i čísla týkající se krádeží věcí z vozidel. Za celý loňský rok bylo zaznamenáno necelých 10 tisíc takových případů. Zatímco v roce 2011 policisté prošetřovali více než 33 tisíc podobných událostí. Pokles za posledních deset let tak představuje 71 %. Ze statistik ministerstva vnitra můžeme také vyčíst, které značky automobilů jsou nejčastějším terčem zlodějů. Obávat by se měli o své vozidlo hlavně majitelé aut Škoda, neboť tato značka je s velkým náskokem na prvním místě. V letech 2018 až 2020 bylo odcizeno více než 6 tisíc vozidel této značky.


iZdroj fotografie: Porsche

To je pětinásobně více než automobilů značky Volkswagen, které jsou hned na místě druhém. Třetím nejčastěji kradeným vozem jsou v Česku automobily značky Ford. Značky Škoda a Volkswagen dominují také ve statistikách krádeží na Slovensku. Zcela jiné preference ale mají zloději v dalších sousedních státech. V Polsku bylo v loňském roce nejčastěji kradeným autem vozidlo značky Toyota, v Rakousku a v Německu zloději vyhledávali spíše luxusnější značky, a to Range Rover a Porsche.

Praha je riziková

Údaje české policie odhalují nejen nejčastěji kradené značky vozidel, ale také typ. Jednoznačně nejčastěji kradeným modelem v Česku je Škoda Octavia. Pokud jsou majitelé těchto automobilů navíc z hlavního města, riziko krádeže jejich vozidla se ještě zvyšuje. Praha se stala totiž v loňském roce nejrizikovějším krajem na odcizení automobilů. Celkem bylo v metropoli v roce 2020 ukradeno 23 % aut z celkového počtu. Mezi rizikové oblasti se z hlediska krádeží vozidel řadí také Kladensko, Ostravsko, Karvinsko, Chomutovsko, Plzeňsko a město Brno.


iZdroj fotografie: Ministerstvo vnitra ČR

I přesto v řadě krajů, včetně Prahy, došlo k meziročnímu poklesu krádeží motorových vozidel. Výjimkou je pouze kraj Plzeňský, kde naopak došlo loni k nárůstu krádeží aut o 12 %. Podle policie je možné riziko odcizení snížit některými opatřeními. Mezi ně patří vhodné zabezpečovací zařízení, kontrola uzamčení dveří a oken při odchodu od vozidla, neopuštění vozidla ani na krátkou chvíli bez uzamčení a vyhnutí se parkování v odlehlých neosvětlených místech.

Jaká auta jsou podle vás mezi zloději nejžádanější?

Zdroj: MVČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
Populární americký symbol představuje jeden z prvních hoaxů. Vzorem amerického Strýčka Sama byl obchodník s masem
Události247.cz
SMS karantény? Je otázka, kdy zprávu otevřeme a jestli ji vůbec přečteme, říká advokát Bláha
VědaŽivě.cz
Jak se ptáci naučili létat? 3 vycvičení netopýři pomáhají vědcům zjistit, jak ptáci poprvé vzlétli
adbz.cz
Seznam nejdražších psích plemen pro rok 2022: Tibetského mastifa pořídíte i za 42 milionů korun