Zlomový rok 2022: Ceny elektro a naftových aut se vyrovnají

                   

Jedním z negativ elektromobility je cena nových automobilů. Rozdíl by však neměl být tak výrazný. Alespoň to tvrdí výzkum organizace BloombergNEF, který jasně říká, že by se ceny elektromobilů měly vyrovnat cenám za klasické auto se spalovacím motorem. A mělo by k tomu dojít už velmi brzy.

Elektromobil za cenu nafty

Konkrétně by měl být budoucí vývoj takový, že by cena elektromobilů měla klesat na takovou úroveň, že by měla být podobná jako v případě koupě vozu s naftovým motorem. V tu chvíli by tak padla jedna z hlavních překážek, kterou mnozí mají. Nevyplatí se jim dávat i o stovky tisíc korun více jenom proto, že je vůz na elektřinu. A tak z důvodu ceny raději opět sáhnou po osvědčené spalovací klasice.

Již v roce 2022

Výzkum organizace BloombergNEF uvádí, že by k tomu mělo dojít už velmi brzy. Konkrétně by se mělo jednat o rozmezí let 2022–2023. Pokud vám to připadá jako příliš optimistický a nereálný odhad, je třeba zpozornět. Organizace přišla s podobným tvrzením už dříve. To zveřejnila, že k průniku cen by mělo dojít v roce 2026. Později přišla s dalším vyjádřením, které se týkalo roku 2024. A nyní už se hovoří o roce 2022 (nebo možná 2023). Dané změny v konkrétním roce jsou spojeny s analýzou cen současných elektromobilů a s tím, jaký je o ně zájem. Ten postupně stoupá, což se pozitivně podepisuje i na poklesu cen. I proto se mají vyrovnat naftovým autům už o 4 roky dříve, než bylo predikováno původně.

Snižování nejen cen baterií

Hlavní nákladovou položkou při výrobě elektromobilu je baterie. Ta tvoří až polovinu jeho hodnoty. Díky stále novějším technologiím, efektivnější výrobě a také možnosti snižovat náklady díky stále většímu objemu produkce vše směřuje k tomu, že jde cena této důležité součástí výrazně dolů. Pro představu.

Dále se očekává i pokles cen dalších součástí, které jsou v elektromobilu nutností. Má se jednat hlavně o motor jako takový. Zde půjde však vývoj cen směrem dolů velmi pomalu a dá se očekávat, že k výraznějšímu poklesu dojde až v roce 2030.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články