Zašedlé nebo žluté světlomety? Poradíte si s tím doma, budou vypadat jako nové

Zašlé světlomety - Škoda i Zdroj fotografie: WhatCar
                   

Zažloutlý povlak na světlometech je problémem většiny starších automobilů – tedy v případě, že se o ně jejich majitelé nestarají. S nedobrovolnou šedou „úpravou“ se potom setkáváme i u novějších aut, která terpve před pár lety sjela z výrobní linky. Slepnoucí světla navíc nevypadají hezky, a pro řidiče to může představovat spoustu nepříjemností. Nejenom, že vidí hůře majitel auta – obtížněji ho vidí i auta protijedoucí, která ho zejména v noci spatří až o něco později, protože světla nemají takový dosah (jsou tlumena žlutou vrstvou).

Zašlé světlomety - Škoda

Proč dochází k zašednutí / zažloutnutí světlometů?

Podobné problémy se začaly objevovat až v 80. letech minulého století. Zhruba od té doby se totiž místo klasického skla začal k výrobě světlometů používat tzv. polykarbonátový plast. Ten je sice mnohem lehčí a levnější než klasické sklo, ale na rozdíl od něj potřebuje ochrannou vrstvu před ultrafialovým (UV) zářením. Postupem času ovšem dochází k jejímu narušování či úplně ztrátě, což má nejdříve za následek zašednutí, a v extrémních případech i zažloutnutí.

Žluté světlomety - rozdíl

Rozdíl při svícení je celkem znatelný …

Vrstva chránící před UV zářením může být poškozována vysokými teplotami, mechanickým způsobem (kamínky a prach ze silnice) i působením samotného UV záření. Zažloutlý světlomet potom přirozeně ztrácí na své účinnosti, snižuje se intenzita i velikost světelného kuželu a negativně ovlivňuje bezpečnost jízdy.

Zažloutnutí světel předejdete jednoduchou prevencí

Stejně jako se svým autem navštěvujete myčku (případně si ho myjete sami), pravidelně měníte pneumatiky, tekutiny pod kapotou, tlak v kolech apod., je třeba věnovat stejnou péči i světlům. Kdo vlastní nové auto, má na spoustu let klid …a správnou prevencí na ještě déle.

Zašlé světlomety před a po

V dnešní době narazíte na internetu na spoustu více či méně seriózních návodů, jak se matného povrchu na světlech zbavit. Mezi nejznámější patří použití zubní pasty nebo brusných kotoučů. I když při velké dávce trpělivosti můžou tyto postupy problém zmírnit, nikdy ho nevyřeší dokonale, a ačkoliv žlutý plak zvládnou odstranit, nedojde k nahrazení ochranné vrstvy (jak ji znovuzískat se dozvíte níže).

Abyste prodloužili životnost světel i samotné vrstvy na maximum, je vhodné dodržovat určité zásady. Obyčejné mytí auta vám v boji se zažloutlými světly příliš nepomůže. Čas od času proto věnujte po vyjetí z myčky čas světům – důkladně je vyčistěte speciálním mýdlem a následně vyleštěte (umytí jarovou vodou z kýble na benzínce je sice zdánlivě „očistí“, ale určitě neposílí ochrannou vrstvu).

Schovávejte auto do stínu

Jak jsme zmiňovali už výše, k poškozování ochranné vrstvy postupně dochází i samotným působením ultrafialového záření. Nenechávejte proto auto zbytečně na slunci, obzvláště pokud máte možnost umístit ho do stínu nebo přímo do garáže, čímž mj. šetříte i pneumatiky a zabraňujte vyblednutí interiéru.

Rozdíl mezi zašlými a čistými světlomety

Nová krycí vrstva proti UV záření

Životnost ochranné vrstvy samozřejmě není neomezená, a i když se o světlomety správně staráte, dochází k jejich postupnému poškození a následnému žloutnutí. Potom už nezbývá nic jiného než obrousit zbytky zoxidované vrstvy brusným papírem (elektrickou bruskou to máte raz dva) a nanést nový ochranný lak. Rozhodně se nejedná o nic, s čím byste museli jezdit do servisu. Stačí pivo dvě na dvorku a nebát si u práce kleknout.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem
Události247.cz
Události247.cz
Putin dělá z Běloruska evropskou Severní Koreu, myslí si experti
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
adbz.cz
adbz.cz
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat