Žluté zkřížené čáry jsou na silnicích stále častější. Řidiči je nerespektují

                   

Kromě klasického svislého značení najdeme na vozovkách také to vodorovné. Jedná se o různé značky a čáry přímo na vozovkách. I těch si musíme během jízdy všímat. Nejznámějším druhem jsou klasické středové čáry, značky přechodů pro chodce, nebo se jedná o doplnění dopravní značky před křižovatkou. A potom je tu ještě jedna varianta, a to žluté zkřížené čáry, které se na vozovkách objevují stále častěji.

Kde je najdeme?

Nejčastěji jsou součástí velkých křižovatek. Namalovány jsou přímo v jejich středu. Obvykle zde najdeme velká čtverec, který je několika žlutými kříži vyplněný. Stejně tak je můžeme najít například i na rovných silnicích třeba v místech, kam ústí připojovací pruh. Obvykle tomu bývá hlavně ve městech. Typická místa pro tento typ dopravního značení jsou tak, kde dochází k častým kolonám a také k ucpávání dopravy.

Co tato značka říká?

Pokud jste ji na vozovce viděli poprvé, jistě jste její význam tušili. Podobně jako je tomu u jakýchkoliv jiných žlutých čar, tak i tyto žluté zkřížené čáry označují místo, kde by řidič neměl zastavit. Přesně daná značka vymezuje prostor, kterým může řidič projet až ve chvíli, kdy má jistotu, že mu dopravní situace umožní celým místem projet a nezastavovat na něm. Jinak musí čekat na to, až se prostor za křižovatkou uvolní a až poté může vyrazit.

Většina řidičů značku nerespektuje

Když se podíváme na vytížené úseky a křižovatky s touto značkou, většina řidičů jezdí, jako by zde nebyla a běžně zastavují i tam, kde jsou žluté zkřížené čáry nakresleny. Důvodů to může mít několik. Buď značku záměrně nerespektují, nebo neznají její význam, nebo ji při vjezdu spatří až když je pozdě. A potom je tu ještě čtvrtý důvod. Nechtějí se vystavit troubení ostatních řidičů, kteří mnohdy nechápou proč řidič nejede, když má před sebou pár metrů volného prostoru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články