Žlutý prach na autech výjimečně není ze Sahary. Odstraňte ho bezpečně

                   

Také jste přišli k autu a bylo celé pokryté žlutým prachem? A co teprve když zaprší a všechny drobné částečky jsou deštěm spláchnuty na karoserii vašeho vozu. I pokud byl vůz čerstvě umytý, tak může vypadat, že se na něho i několik měsíců nesáhlo. Pokud si říkáte, kde se tento žlutý prach bere, je vysvětlení velmi jednoduché.

Není ze Sahary

Mnoho lidí přichází s poměrně jednoduchým vysvětlením, které může být v budoucnu pravdivé. Může se totiž jednat o prach ze Sahary. Tedy velmi drobná zrnka písku, která se dostanou do vzduchu a vlivem jeho proudění se následně dostanou až nad Evropu. Potom stačí, aby trochu zapršelo, a všechny tato písková zrnka jsou na našich autech. Tento jev není nijak ojedinělý a je pro Evropu poměrně častý. V tomto případě ale Sahara za nic nemůže. To naše příroda.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Jedná se o pyl z naší přírody

Jaké je vysvětlení tohoto jevu? Je celkem jednoduché. Jedná se o pyl z rostlin, které u nás buď volně rostou, nebo jsou u nás pěstované. Pyl je jejich přirozenou součástí a pochopitelně se dostává do vzduchu. Děje se tak pravidelně v období dubna až května, kdy je největší počet květin, ale i různých pěstovaných rostlin v plném květu. A nejde jenom o rostliny. Zapomenout nelze také na borovice a smrky, které jsou v tomto období také jedním z největších producentů pylu.

Jak ho odstranit bez poškození laku?

Pokud vám žlutý prach na autech vadí, je na místě ho odstranit. Jelikož ne vždy budete stoprocentně vědět, zda se jedná o méně rizikový pyl, nebo se jedná o rizikový prach ze Sahary, je dobré vždy postupovat, jako by to byla možnost druhá. Základem je omezit kontakt s karoserií. Auto je tedy vhodné nejprve opláchnout a smýt z něho vše pouze proudem vody, klidně i s vyšším tlakem.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Teprve když je opláchnuto od pylu (nebo od saharského prachu), můžete se pustit do běžného mytí, třeba s využitím houby, různých rukavic a dalších pomůcek. Pokud byste s nimi začali pracovat bez důkladného oplachu, drobnými zrníčky byste lak vašeho vozu nevědomky poškrábali.

Poté, co je vaše auto umyté, ho nechte uschnout. Následovat by v tomto případě měla vrstva vosku. V tomto období ani ne tak proto, že jde o konzervaci karoserie, ale proto, že jde o ochrannou vrstvu. Případné další saharské nebo pylové nánosy z dobře ošetřeného vozu jednoduše sklouznou a snadno se odstraní třeba i letmým oplachem. Tolik k potřebné prevenci, která je spojena nejenom s jarem, ale v případě písku z Afriky může být spojena i s řadou dalších dní v roce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články