Zimní pneumatiky je místy povinné mít i v červenci. Nepodceňujte často přehlíženou dopravní značku, pokuta je tučná

Nepodceňujte přezouvání kol z letních na zimních. Na některých úsecích se totiž můžete setkat se značkou, od které je povinné mít zimní pneumatiky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každý majitel vozidla, by měl vědět, že od 1. listopadu do 31. března je povinné mít zimní pneumatiky v případě, že je na pozemní komunikaci souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Případně pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Existuje však značka, se kterou se setkáte hlavně v horských oblastech a pokud bude umístěna na silnici, musíte od ní pokračovat pouze se zimními pneumatikami.

Povinná zimní výbava

Jestliže se chystáte do hor nebo víte, že pojedete v zimě do míst, která neznáte, nepodceňujte přezutí auta. Na některých úsecích vás může zaskočit značka C15a, která znamená povinnou zimní výbavu. Za ní již musíte mít zimní pneumatiky. Pokud byste je neměli, nesmíte za tuto značku dále pokračovat. V opačném případě vás může čekat pokuta od policie. U této značky se nebere ohled na počasí a roční období. Její platnost je po celý rok, ale u některých se nachází dodatková tabulka, jež omezuje jejich platnost.

i

Někteří řidiči by si mohli říct, že je přeci sucho a teplo, když potkají podobnou značku v červenci. Pokud se rozhodnou jet dále, mohou za své jednání dostat od policie pokutu na místě do 2 000 Kč. Ve správním řízení se poté částka pohybuje nejčastěji od 1 500 Kč do 2 500 Kč. Příkaz této dopravní značky nekončí další křižovatkou, ale až značkou, která jej ukončuje. Jedná se o značku zimní výbava – konec C15b.

Přezujte na zimní pneumatiky

Se značkami se setkáte nejčastěji v horských oblastech, kde je větší předpoklad, že sníh napadne i v dubnu. Tato dopravní značka přikazuje řidiči použití zimních pneumatik. U osobních vozidel do 3,5 t musí mít pneumatiky na všech 4 kolech hloubku vzorku nejméně 4 mm. U vozů nad 3,5 t musí mít vzorek pneumatik nejméně 6 mm na všech kolech hnacích náprav.

iZdroj fotografie: Pixabay

U zimních pneumatik oproti letním si můžete všimnout více zářezů. Dále jsou na pneumatice jemné vlnky, kterými odchází přebytečná voda nebo sníh. Tyto pneumatiky bývají z boku označovány zkratkou M + S, M-S, M / S, M&S nebo MS (Mud and Snow, bláto a sníh). U tohoto označení si zkontrolujte, zda se nejedná o letní pneumatiky pro vozy 4×4. Někteří výrobci kvůli tomu začali vyrábět symbol horského štítu a sněhové vločky na bočnici pneumatiky.

Kde jste se naposledy setkali se značkou povinná zimní výbava?

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Klára Kozáková

Zobrazit další články