Zvýšit výkon vozu lze několika způsoby. Ne všechny mohou být bezpečné

                   

Výkon našeho vozu ovlivníme nejenom tím, jakou variantu, tedy jakou motorizaci si koupíme. I u stávajícího motoru existují možnosti, jak výkon motoru zvýšit. Některé jsou zcela běžné, jiné mohou být rizikové a nebezpečné. Podívejme se společně na to, jakými cestami se dnes zájemce o zvýšení výkonu může vydat.

Chiptuning

Jedná se o jednu z nejpopulárnějších možností. Jedná se o zvýšení výkonu na základě úpravy dat v řídící jednotce vozu. Jde o rychlou a celkem jednoduchou operaci, která je poměrně levná. Právě tento postup dnes volí nejvíce lidí, kteří mají za cíl zvýšit výkon svého stávajícího vozu co nejjednodušším způsobem. Tuto formu dnes nabízejí jak profi dílny, tak i různí amatéři, kteří mají potřebný software.

Zvětšení objemu spalovací komory

Jedná se o komplikovanější úpravu než v předchozím případě, ale také jde o variantu, o které se dá říci, že je poměrně populární. Jednoduše řečeno se jedná o zvětšení průměru válce a poté o instalaci nového klikového hřídele. Jde sice o známou metodu, ale při neodborných postupech může dojít i k tomu, že nadělá více škody než užitku.

Zvýšení kompresního poměru

I tady se mluví o určitých úpravách, konkrétně hlavy válce. Také v tomto případě můžeme mluvit o metodě, která není zase až tak neznámá, ale v souvislosti s nedostatkem zkušeností a s celkovou neodborností může dojít k různým komplikacím. Pokud je však vše provedeno jak má, dojde nejenom ke zvýšení výkonu, ale i k tomu, že se může optimalizovat spotřeba paliva.

Ladění výkonu

Postup, u kterého hovoříme především o určitých úpravách škrticí klapky. Nutno říci, že tímto postupem se dá výkon zlepšit klidně i o 15 procent, což není nijak zanedbatelné. Jde o celkem jednoduchou a rychlou metodu. Pokud nad ní uvažujete, tak stejně jako i u předchozích postupů, tak i tady je vhodné oslovit odborníka.

Foto: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články