5 zaručených rad jak si poradit s autem zapadlým v bahně

                   

Letošní zima se opět tváří, že pokud nebudeme na horách, místo sněhu si užijeme bahno. Hodně bahna. Auto sice patří na silnici (nenechte se mást reklamami na módní pseudo-offroady), někdy se ale dostaneme do svízelné situace, kdy naše nedostatečně vybavené vozidlo uvízne v kaluži hustého bahna, nánosu kluzkého sněhu nebo dokonce v sypkém písku. Když taková situace nastane, nejdůležitější je vědět co dělat a nezmatkovat, protože právě způsob, jak ji budete řešit, může znamenat rozdíl mezi tím, jestli se během pár minut dostanete ven, nebo budete se skřípením zubů čekat na vytažení. Zkušení řidiči si s tím nejspíše poradí, ale ne každý dokáže tento problém úspěšně řešit.
A právě proto vám přinášíme pár tipů co dělat, když vám kola uvíznou v bahně.

Nepanikařte

Samotné propadnutí panice nemusí nutně mít negativní účinek, jestliže v důsledku tohoto psychického stavu nezačnete jednat zkratovitě. Například, pokud je váš první reflex pořádně dupnout plynový pedál, zapadnete do toho mnohem hlouběji, a to jak obrazně, tak ve skutečnosti. Takže jestli máte pocit, že začnete zmatkovat, zkuste se ze všeho nejdříve postavit, vyjděte z auta, pokud můžete, obhlédněte situaci a pak se teprve rozhodněte, co budete dělat.

Hlavně pomalu a plynule

Jak bylo zmíněno, zadupnout pedálu plynu je opravdu to poslední, co byste měli udělat. Místo toho se pokuste ve vyjeté brázdě jemně akcelerovat, eventuálně s autem trochu houpat vpřed a vzad. Pokud budete mít kliku, z bahna se vám takto pojede vyjet a nebude potřeba provádět žádné další záchranné akce.

Hledejte pomocnou ruku

Pokud to nezabere, nejlepším dalším postupem je vyhledat pomoc buď od spolujezdce, nebo někoho, kdo náhodu jde kolem. Opět bude třeba aplikovat stejnou metodu jako předtím – pomalé zrychlování a pohupování tam a zpět – pouze s tím, že tentokrát ostatní tlačí zezadu, aby vám pomohli z počátečního ponoření. Opět dbejte na to, abyste nezrychlovali příliš razantně, neboť nyní před sebou máte další potenciální problém – musíte dávat pozor, aby své pomocníky neobhodili blátem.

Snažte se pomoci trakci

Hlavním důvodem, proč jsou vaše kola uvízlá v blátě, je pravděpodobně výsledkem nedostatečné přilnavosti. Pokud můžete vytvořit nějaký podklad pro kolo nebo kola, která jsou uvízlá, měli byste mít větší šanci dostat se z bláta. Porozhlédněte se kolem po větvičkách nebo listech, hodí se vše, co můžete položit před kola. Chcete-li být připraveni pro případné další boje s uvíznutím v bahně, výbornou zbraní pro takové okamžiky je kočkolit, který můžete vozit s sebou. Další předměty, které by vám mohly pomoci vytvořit trakci, je třeba stará bunda nebo jiný kus oděvu, kobereček do auta, deka, štěrk, nějaká deska, nebo dokonce i kus lepenkové krabice.

Přiznejte porážku

Poté, co jste vyzkoušeli všechny výše uvedené rady a nic z toho nefunguje, možná budete muset prostě přiznat porážku. Zavolejte si odtah nebo požádejte kamaráda, a raději se budoucnu od inkriminovaného místa drže dál.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články