6 zaručených rad, jak zbavit auto nepříjemných pachů

                   

Jak najít skryté zdroje smradu

Zahrajte si detektiva a zkontrolujte auto skrz naskrz, pátrejte po čemkoliv, co by mohlo působit zápach. Podívejte se do kapes, pod sedadla, na podlahové rohože a také do schránky, na dětské lahve na zadním sedadle, hnijící ovoce v zapomenutých pytlících nebo neidentifikované kousky čehosi, které mohl někdo přinést na podrážce. Okamžitě je odstraňte z auta a vyhoďte. Potom na chvíli otevřete dveře, aby se vyvětraly jakékoli nahromaděné pachy. Nezapomeňte, že někdy může nepříjemný zápach signalizovat přehřáté auto nebo budete potřebovat výměnu oleje.

Jak vyčistit koberce a čalounění

Pokud nemůžete najít zdroj pachu, vytáhněte vysavač. Čalounění, koberce nebo vnitřek tkanin do sebe dokáže v mnoha případech nasávat pachy. Vyluxujte vše, včetně úzkých štěrbin – zde vám pomůže nástavec na úzká místa. Pokud to nezabere, ale věříte, že zdroj zápachu je právě v čalounění a látkových prvcích, zkuste parní čistič.

Jak z auta odstranit zápach cigaret

Pokud jste kuřák nebo s vámi jezdí někdo, kdo kouří, nezapomeňte pravidelně vyprazdňovat popelníky. Mějte na paměti, že kouř se dostane všude, včetně větracích otvorů. Nastříkejte do větracích otvorů i do sacího otvoru pod kapotou pohlcovač pachů. Po jízdě, když se v autě kouřilo, také otevřete všechna okna a dveře, aby se auto vyvětralo.

Mějte na paměti, že kouření vypouští dehet, což je lepkavá látka. Otřete vnitřní panely 50% roztokem vody a octa.  Pokud pachy nezmizí, přidejte také mýdlo nebo saponát. Po dokončení utřete povrchy dosucha.

Jak odstranit zápach z nevolnosti

Nezapomeňte na malé děti nebo domácí mazlíčky, kteří v nevolnosti mohou znečistit čalounění. Některým lidem se také často dělá v autě špatně. Dokonce i v případě, že následky takové nehody okamžitě uklidíte, pro odstranění nepříjemného zápachu může být zapotřebí hlubší čištění. Pokud již inkriminované místo uschlo, použijte 50% roztok vody a roztok octu k rehydrataci skvrny a poté ji odstraňte suchým vysavačem nebo parním čističem. Pomoci může i trochu kočkolitu nebo jedlé sody, obojí také pomáhá absorbovat pachy.

Jak z auta vypudit plísně

Plísně jsou dalším zdrojem nežádoucích pachů. Stačí na ně jeden liják a přehlédnuté pootevřené okno a už se vozí s vámi Naštěstí je odstraňování plísňových pachů docela jednoduché. Suché či mokré luxování může pomoci odstranit zbývající vodu z koberců a čalounictví, podobně funguje i fén. Pokud do auta někudy teče, je nutné zjistit kudy. Zkontrolujte podlahu pod koberečky a také kufr. Častým místem bývá také prostor pro rezervní kolo.

Jak se zbavit zápachu z klimatizace

Dalším možným zdrojem plesnivého zápachu je klimatizační systém. Jedním z varovných signálů jsou vlhké koberečky v blízkosti klimatizace. Pokud zjistíte, že z této oblasti vychází zápach, otevřete přední kryt a vyjměte filtr. Nylonovou drátěnkou odstraňte plíseň a pak povrch vysušte vatou. Chcete-li vše dokonale vysušit, zapněte topení. Po vysušení naneste protiplísňový přípravek, enzymový čistič nebo pohlcovač pachů. Čalounění můžete posypat také jedlou sodou a nechat ji asi den na místě. Pak ji vyluxujte. To by mělo pach odstranit. Můžete také, samozřejmě, vyndat všechny koberečky a nechat je vyvětrat na čerstvém vzduchu.

Poté, co odhalíte zdroj pachů a zakročíte, vaše auto bude zase vonět skvěle. S pomocí osvěžovače vzduchu s vůní nového auta se budete ve svém voze vždy cítit jako v novém.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články