7 z 10 Evropanů věří v kvalitu autonomních auto. Euro NCAP bije na poplach

                   

Autonomní auta jistě budou budoucností automobilismu. Mluví se o nich tak hodně a tak často, že mnozí již podlehli trendu a že taková auta jsou už zcela běžná. A jaká je realita? Ano, je mnoho různých systémů, které zajistí téměř autonomní dopravu z bodu A do bodu B, je mnoho různých autopilotů, ale stále není úroveň tak vysoká, jak si mnoho lidí myslí. Pokud už stoprocentně autonomní auta jezdí, tak jsou stále sledována a mohou jezdit jenom na vybraných místech.

Mylná představa mnoha lidí

Tak mnoho a tak často se mluví o autonomních autech, že si už celá řada myslí, že koupit si takové auto není žádný problém a že se s ním dá bez problémů kdekoliv jezdit. Dokonce tento názor podle průzkumu zastává 7 z 10 Evropanů. Tato čísla pocházejí z průzkumu, který provedla Evropská rada pro bezpečnost dopravy (ETSC) a Euro NCAP. Ukazují poměrně alarmující zjištění.

Jezdit autem bez nutnosti řídit

Ano, autonomní vozidla ve světě už jezdí, ale stále jsou ve fázi testování. Stále mohou jezdit jenom na vybraných místech a stále v nich sedí řidič, který může v případě potřeby zakročit. To si však 7 z 10 Evropanů neuvědomuje a myslí si, že už nyní si může koupit autonomní auto, do kterého stačí sednout a nebude muset řídit. Vlastně se v něm jenom poveze, jako spolujezdec. To může při usednutí do vozu vést k velmi vážným nehodám.

Euro NCAP varuje

Po tomto zjištění Euro NCAP jako organizace sledující bezpečnost vozidel varuje před touto dezinformací. Ano, výbava vozidel jde stále kupředu a řada z nich dobře zvládá i semi-autonomní jízdu. Ale mít možnost si například během cesty zdřímnout nebo dělat cokoliv jiného, než se věnovat řízení, není možné. Ostatně upozorňují na to i samotní výrobci, které jsou s autonomním řízením nejdále. I ty nabádají majitele daných aut, že jsou i v jejich vozech stále tím nejdůležitějším článkem.

Foto: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články