Řidiči mají vůči chodcům důležitou povinnost, ale neví o ní. Nejde o absolutní přednost na přechodu, ve hře jsou lidské životy

Chodci mají určitá privilegia, musí jim řidiči dát přednost? Co chodci nesmí, je pro mnoho lidí neznámé, pak jde o zdraví a bezpečnost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kdo má přednost – chodec, nebo řidič motorového vozidla? Kolem tohoto tématu panuje neustále mnoho mýtů. Zejména chodci mají špatné povědomí o tom, zda mají přednost na přechodu pro chodce. Absolutní přednost. Nemají, a přesto, nebo právě proto jsou schopni vstoupit před projíždějící auto. V sousedním Polsku řeší problém, kde chodci a řidiči narážejí na podobné situace.

Chodci a řidiči, to je věčné téma konfliktů a nepochopení

Konfliktní je, že řidiči jsou schopni dát přednost na přechodu, ale mimo přechody pro chodce už jedni ani druzí neví, co dělat. Zákon o silničním provozu tam stanovuje jasné povinnosti pro řidiče vůči chodcům, a to nejen na přechodech pro chodce. Co musí účastníci provozu dodržovat? Řidič je povinen dbát zvýšené opatrnosti, snížit rychlost a dát přednost chodci, který je na přechodu nebo na něj vstupuje.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Unsplash

Řidič vozidla, které odbočuje na křižovatce, je povinen dát přednost chodci přecházejícímu vozovku, na kterou v křižovatce vjíždí. Řidič je povinen jet pomalu a dát přednost chodcům. Řidič je povinen zastavit vozidlo na takovém místě a na takovou dobu, aby byl zajištěn snadný přístup k tramvaji. Řidič je povinen zastavit vozidlo, aby umožnil přechod osobám s viditelně sníženou schopností pohybu a orientace. Není tedy pravda, že povinnosti řidičů končí na přechodu pro chodce.

Chodci nemají absolutní přednost. Pozor také na tramvaje!

Jaká jsou naše česká zákonná ustanovení ohledně pohybu chodců v silničním provozu? Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu. Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem.

iZdroj fotografie: Libreshot

Chodec musí užívat především chodníku nebo stezky pro chodce, a kde není chodník, chodí se po levé krajnici nebo při okraji vozovky a nejvýše dva vedle sebe. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo a mimo přechod pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose. Když vstoupí chodec na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat.

Chodci mají stejné povinnosti jako řidiči: Tyto 4 věci nesmí udělat, hrozí vysoké pokuty. Ne každý o těchto pravidlech ví

Chodcem je i ten, kdo tlačí nebo táhne sáňky, dětský kočárek, vozík pro invalidy nebo ruční vozík o celkové šířce nepřevyšující 600 mm. Ten, kdo se pohybuje na lyžích nebo kolečkových bruslích anebo pomocí ručního nebo motorového vozíku pro invalidy. Dále ten, kdo vede jízdní kolo, motocykl o objemu válců do 50 cm3, psa a podobně. Je třeba neopomenout skutečnost, že účastníkem provozu na pozemních komunikacích je každý, kdo se přímým způsobem účastní provozu na pozemních komunikacích.

Kdo jede na kole, je cyklista. Vede-li kolo, jedná se o chodce

Ani osoba pohybující se na lyžích, kolečkových bruslích nebo obdobném sportovním vybavení nesmí na chodníku nebo na stezce pro chodce ohrozit ostatní chodce. Pokud chce chodec přecházet v blízkosti křižovatky se světelným signálem a je ve vzdálenosti 50 metrů přechod pro chodce, místo pro přecházení vozovky, nadchod nebo podchod, musí přecházet jen na těchto místech. Jak tedy bezpečně přejít vozovku?

iZdroj fotografie: iStock

Přecházet nejkratší cestou, kolmo, nikoli šikmo. Myslet na to, že chodec nemá přednost před tramvají. Vždy je nutné rozhlédnout se, a to vlevo, vpravo a vlevo. Pokud je u přechodu semafor, je povinnost respektovat světelná znamení. Nevstupovat do vozovky mezi vozidly a zvolit vhodné místo pro přecházení. Je důležité navazovat s řidičem oční kontakt. Na závěr znovu a ještě jednou, pozor na to, že chodci nemají absolutní přednost.

Víte, kde mohou chodci přecházet?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články