Problém, který řeší úřady všude v Evropě a je to velké téma i u nás v ČR. Morava nebo Nuselský most v Praze, tohle se prostě nesmí.
Maskování před radary je téma, které zní skoro jako z nějakého špionážního filmu. Ale realita je mnohem blíž, než by se mohlo zdát. Když slyším výraz „maskované neviditelné auto“, vzpomenu si na Jamese Bonda a jeho Aston Martin, který měl „průhlednou“ kamufláž. Kamery na jedné straně vozu snímaly (teoreticky) obraz a promítaly ho na druhou stranu auta. Pro pozorovatele se auto jevilo jako neviditelné. Což je věc, která by se jistě hodila nejednomu řidiči, který porušuje pravidla a jezdí vyšší než povolenou rychlostí.
Jak nedostat pokutu za rychlost? Stačí neviditelné auto
Dnes, když mluvíme o maskování před radary, tak v tom nefigurují žádní tajní agenti v černých oblecích, ale úplně obyčejní řidiči, kteří se rozhodli, že si s moderní technikou trochu pohrají. Představte si, že jedete po silnici, víte, že někde za rohem číhá radar, a místo toho, abyste sundali nohu z plynu, myslíte si, že jste pro radar neviditelní. Zní to jako sci-fi? Kdepak, tohle je realita dnešních silnic. Zejména ve Velké Británii toto řeší jako velký problém. Řidiči v Británii, ale i v dalších zemích totiž začali používat nejrůznější triky, jak zmást policejní radary.
A že těch nápadů není málo! Někteří sází na klasiku – zakrývají registrační značky různými fóliemi, které mají za úkol odrážet světlo, a tím znemožnit přečtení čísla na fotce z radaru. Jiní jdou ještě dál a pořizují si speciální spreje, které mají údajně udělat značku „neviditelnou“. A pak jsou tu opravdoví kreativci, kteří si na značku dávají různé kryty, mění písmena, nebo dokonce používají zařízení, která značku v pravý okamžik zakryjí. Ne, tohle není vtip. Jak to předvedl na Nuselském mostě v Praze řidič SUV.
Který pak policii tvrdil, že nic neudělal, přestože policie měla záznam, jak před nimi mění SPZ za jinou, skrytou. Samozřejmě, že všechny tyhle triky jsou nelegální. Pokud policie v Británii, kterou jsem začal, řidiče chytí, hrozí pokuta v přepočtu až 45 000 Kč. A teď si položme otázku, proč to tam vlastně lidé dělají? Odpověď je jednoduchá, mají strach z pokut. V Británii je totiž systém pokut za rychlost poměrně přísný. Pokud je tam radar zachytí, mohou dostat pokutu v přepočtu až přes 100 000 Kč. Podle toho, jak moc to přehnali s plynem.
Základem identifikace auta je SPZ, když je nečitelná, je vyhráno
Takže není divu, že někteří hledají cesty, jak se tomu vyhnout. Nelegální registrační značky se stávají stále větším problémem na silnicích v oblasti West Midlands. Tyto nelegální registrační značky skutečně umožňují řidičům automobilů vyhnout se policejnímu měření rychlosti a technologii kamer ANPR. Je pravda, že toto je v podstatě činí pro úřady neviditelnými. To znamená, že bezohlední řidiči mohou překročit rychlost, projet na červenou a provádět další nebezpečné manévry, aniž by byli přistiženi.
Trik je jednoduchý a už jsem ho naznačil, nejčastěji to je překrytí registrační značky lesklou fólií. Je to jednoduché, u nás jakékoli změny na SPZ legislativa striktně zakazuje. Značka není ani majetkem řidiče, ten s ní nesmí nijak manipulovat nad rámec upevnění do držáku, sejmutí a očištění. Měnit ji, lakovat, barvit či nějak překrývat řidič nesmí. Řidič, který toto udělá, se stane podezřelým ze spáchání přestupku dle § 125c odst. 1 písm. a) bod 2 zákona č. 361/2000 Sb., zákona o silničním provozu.
Značka není majetek řidiče, ale státu a nelze ji upravovat
To protože by řídil vozidlo, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost. Je jedno, jestli je to kus papíru, lepenka, list ze stromu nebo lesklá fólie či sprej. Výsledek je stejný. Za takový přestupek hrozí pachateli ve správním řízení pokuta.
Pokuta, a ne malá, jde o 5 000 Kč až 10 000 Kč. K tomu navíc 6 až 12 měsíců zákaz řízení. Přestupek nelze řešit v příkazním řízení na místě. Reálně hrozí, že je na místě ale taková značka řidiči odňata podle ustanovení § 34 odst. 1 písm. b) zákona č. 273/2008 Sb., o Policii ČR. Jde o věc důležitou pro řízení o přestupku, tabulka je pak zaslána společně se spisem na příslušný správní orgán.