Tvrdé tresty za přestupky, které jsou opravdu velmi závažné a nebezpečné. Tohle se dělat opravdu nevyplatí.
Drakonické postihy jak s ohledem na trestné body, tak výši pokuty. Jsou přestupky, které jsou skutečně závažné, že se více a více hovoří o zpřísnění postihů za ně. Někde se hovoří, jinde se rovnou koná. V redakci AutoŽivě monitorujeme situaci ohledně legislativy jak v ČR, tak také v ostatních zemích EU. Včetně Německa, kam denně jezdí tisíce a tisíce českých řidičů. Právě německé silnice a dálnice se v poslední době stávají místem, kde se pravidla hry mění opravdu zásadně. Nové tresty, které vstoupily v platnost, znamenají, že řidičský průkaz může být odebrán na neuvěřitelně dlouhou dobu, konkrétně až na čtyři roky.
Člověk vyjede na dovolenou a kilometr za hranicemi platí
To není žádná teorie, ale realita, která už teď dopadá na řidiče, kteří se dopustí závažných přestupků. Čtyři roky, to je opravdu hodně dlouhá doba. Faktem je, že zatímco někteří řidiči požadují výrazně přísnější tresty za překročení rychlosti a používání mobilního telefonu za jízdy, jiní naopak nic neřeší. Šlápnou na plyn, sáhnou po svém smartphonu během jízdy. Protože to stále dělá příliš mnoho lidí a protože nehodovost je stále velmi vysoká, existují nyní nové, výrazně přísnější tresty. V Německu, jak už asi všem došlo podle úvodu mého článku.
Máme tady důležité informace nejen pro řidiče balancující na hranici překročení rychlosti a závislé na mobilních telefonech. Ve střehu musí být každý. Plus je tady novinka ohledně konzumace alkoholu. Každý, kdo překročí limit v krvi, se musí připravit na možnost, že v nejhorším případě přijde o řidičský průkaz na deset let. Když jsem se poprvé setkal s informací, že za určitý typ porušení pravidel silničního provozu může být řidičák pryč na celé čtyři roky, musel jsem si to několikrát ověřit. Skutečně je to hodně. Německé úřady přistoupily k opravdu tvrdému opatření, které má za cíl odradit ty, kteří si myslí, že jsou na silnici nepostižitelní.
Telefonování za jízdy a rychlost vyšší než 200 km/h, to nikdy!
Nová pravidla se týkají především těch, kteří telefonují za jízdy. Každý, kdo bude přistižen při používání mobilního telefonu za jízdy, může dostat pokutu v přepočtu 3 200 Kč. Odbočím, v čase dovolených, do Řecka, tam je to úplně jiné. Každý, kdo je na dovolené a bude přistižen při používání mobilního telefonu za jízdy v pronajatém autě, musí zaplatit v přepočtu 8 600 Kč pokutu a na 30 dní přijít o řidičský průkaz. Zpátky ale do Německa, kde telefonování za jízdy umí odhalit i mobilní radarové kamery. Poprvé to je relativně levné, ale kdo přestupek spáchá podruhé, čeká ho pokuta v přepočtu 25 000 Kč a bez řidičáku bude půl roku.
Pokud řidiče chytí potřetí, bude muset zaplatit 50 000 Kč a zákaz řízení bude mít na jeden rok. Tresty za překročení rychlosti jsou ještě přísnější. V extrémních případech lze očekávat pokutu až do výše 200 000 v přepočtu na Kč z eur. A řidičský průkaz bude odebrán na čtyři roky. Musí však být přistižen při řízení rychlostí vyšší než 200 km/h. To zase není tak těžké. Vezměte si, že v Německu jsou sice dálnice s neomezenou rychlostí, ale lokálně je tam rychlost velmi často snížena. Nedávno jsem právě jel úsekem, o kterém jsme psali v redakci AutoŽivě v souvislosti s omezením rychlosti na 120 km/h.
Tolerance není nulová, ale porušení se trestá o to přísněji
Problémem je špatný povrch dálnice, asfalt se v horkých letních dnech vlivem vysoké teploty deformuje. Takže pokud někdo jede přes 200 km/h, klidně legálně, ale zapomene v tomto úseku sundat nohu z plynu, je jednou nohou ve velkém problému. Poslední novinka se nás vlastně moc netýká. U nás v ČR máme nulovou toleranci alkoholu před jízdou.
V Německu je to ale jiná. Nicméně platí, že každý, kdo poruší limit 0,5 promile v krvi, může přijít o řidičský průkaz na 10 let. To prezentuje ADAC s odvoláním na informace německé tiskové agentury. Takže si na dovolené raději odpusťte víno nebo pivo k jídlu. A pozor, už to není jako dřív, pokuty v jednotlivých státech EU už se k vám dříve či později dostanou. Ignorovat se je nevyplácí.