Zatímco Evropa tlačí elektřinu, Poláci masově kupují auta na LPG

Zatímco Evropa tlačí elektřinu, Poláci kupují auta na LPG. Dacia ho dala do všech modelů, provoz vyjde oproti benzínu na polovinu

V Polsku se letos prodalo téměř 28 tisíc nových aut s továrním LPG. Víc než každé druhé z nich mělo na kapotě logo Dacie.

i Zdroj fotografie: Depositphotos

Když Brusel v lednu 2025 zpřísnil flotilový emisní cíl na 93,6 g CO₂/km a nastavil kurz k úplnému zákazu spalovacích motorů u nových osobních aut od roku 2035, polský trh odpověděl po svém. Podle údajů, které Renault Polska sdělil serveru Interia, prodala Dacia v Polsku za rok 2025 celkem 22 420 osobních aut. Z toho 58 procent, přibližně 13 tisíc kusů, tvořily verze na LPG. Žádná jiná automobilka nenabízí tovární plyn napříč celým spalovacím portfoliem osobních vozů. Dacia ano. A v roce 2026 tuto sázku ještě zvyšuje.

Co přesně znamená „plyn ve všech modelech“

Nejde o dodatečnou přestavbu u dealera ani o sadu namontovanou v garáži. Dacia integruje dvoupalivový systém benzín/LPG přímo ve výrobě, se stejnou tovární zárukou, stejnými servisními intervaly a nádrží umístěnou místo rezervního kola, takže zavazadlový prostor zůstává prakticky beze změny. Značka to označuje obchodním názvem Eco-G.

V evropské osobní řadě pokrývá LPG pět modelů: Sandero, Sandero Stepway, Jogger, Duster a od 3. června 2025 i největší Bigster. Podle Renault Group je Dacia jediným výrobcem, který nabízí dvoupalivový systém benzín/LPG napříč celou řadou osobních vozů. Konkurence má LPG nanejvýš u části nabídky, nebo ho řeší sadami montovanými u dealerů bez plné tovární integrace.

Proč zrovna Polsko

Polsko není autoplynovou anomálií, je to autoplynová velmoc. Podle Polské organizace LPG (POGP) bylo v roce 2025 v zemi registrováno 3,2 milionu aut na LPG, z toho 2,47 milionu aktivně jezdících. To je 13,4 procenta celého parku osobních aut, největší podíl v celé EU.

Důvody jsou historické i ekonomické. LPG je v Polsku třetí nejdůležitější dopravní palivo, infrastruktura čerpacích stanic je hustá a cenový poměr LPG vůči benzinu se v roce 2025 pohyboval kolem 48,5 procenta. Polské ministerské srovnání pro crossovery a SUV uvádí průměrný náklad 20,51 zlotého na 100 km u LPG oproti 39,46 zlotého u benzinu. Elektromobil nabíjený na veřejné stanici vychází na 45,22 zlotého; teprve domácí nabíjení ho stlačí na 20,57 zlotého, tedy zhruba na paritu s plynem.

Dacia do tohoto prostředí vstupuje s levným, továrním a důvěrně známým řešením. U Sandera a Stepwaye volí LPG 80 procent polských kupců, u Joggeru 75 procent, u Dusteru 54 procent. Bigster, který se do LPG nabídky přidal teprve v polovině roku, má zatím 32 procent.

Česko: stejná nabídka, jiná intenzita

Dacia prodává tovární LPG i v Česku, a to ve všech pěti osobních modelech. České ceníky pro modelový rok 2026 vypadají takto:

ModelMotorizaceCena od
SanderoEco-G 120370 900 Kč
Sandero StepwayEco-G 120376 900 Kč
Jogger (5 míst)Eco-G 120425 500 Kč
Jogger (7 míst)Eco-G 120455 500 Kč
DusterEco-G 120441 900 Kč
Bigstermild hybrid-G 140556 900 Kč

Zájem ale zatím nedosahuje polské úrovně. Poslední doložitelný český celoroční údaj za rok 2024 ukazuje, že LPG tvořilo 41 procent českých prodejů Dacie, solidní číslo, ale o sedmnáct procentních bodů méně než v Polsku. Celkově představovala nová LPG auta v Česku jen dvě procenta všech registrací. Dacia přitom ovládala 84 procent českého LPG segmentu s 3 859 prodanými kusy z celkových 4 589 nových LPG aut v zemi.

LPG + hybridizace: sázka na přechodovou dekádu

Dacia nejde proti elektrifikaci čelně. Obchází ji. Modelový rok 2026 přináší kombinace, které ještě před dvěma lety neexistovaly: Sandero, Stepway i Jogger dostaly LPG s automatem; Duster nabízí vedle Eco-G 120 i hybrid-G 150 se čtyřkolkou a plný hybrid 155; Bigster startuje rovnou s mild hybridem na LPG. Značka tak posouvá plyn z pozice „nejlevnější motorizace“ do techničtější a širší motorové větve.

Čísla to potvrzují i v evropském měřítku. K červenci 2024 překročila Dacia hranici milionu prodaných LPG aut a držela v Evropě přes 67% podíl na trhu s autoplynem. V Portugalsku volilo LPG u vybraných modelů přes 65 procent zákazníků. Polsko tedy není izolovaný případ, je špičkou trendu, který Dacia systematicky živí na více trzích.

Regulace EU od roku 2035 míří k nulovým emisím u nových osobních aut. LPG v dnešní podobě má tedy jasný horizont. Ale do té doby zbývá celá dekáda, ve které miliony řidičů hledají levnější provoz bez nutnosti měnit návyky. Dacia jim prodává přesně tohle, a zatím jí to vychází.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 14 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články