Hyundai představil v Miláně kompaktní elektromobil, který místo velké baterie a SUV proporcí vsadil na aerodynamiku a chytré balení prostoru.
Torneria Tortona, milánský designový týden, duben 2026. Hyundai stahuje plachtu z auta, které na první pohled vypadá jako obyčejný hatchback, a přesně o to mu jde. IONIQ 3 nemá být dalším zvýšeným crossoverem s plastovými lemy. Je to nízké, aerodynamicky tvarované auto dlouhé 4 155 mm, které chce dokázat, že mainstreamový elektromobil nemusí být ani velký, ani drahý, aby nabídl slušný dojezd a použitelný kufr. Čísla z tiskové zprávy znějí přesvědčivě. Ale jak moc za nimi stojí realita?
Kufr 441 litrů: dvě čísla v jednom
Údaj 441 litrů je první věc, kterou je potřeba rozložit. Nejde o jeden souvislý prostor. Hlavní zavazadlový oddíl má objem 322 litrů, což je solidní, ale v kontextu segmentu nic výjimečného. Zbývajících 119 litrů doplňuje podpodlahový Megabox, schránka integrovaná do podlahy kufru, kterou Hyundai používá i v jiných modelech.
Megabox je praktický: vejdou se do něj mokré boty, špinavé vybavení nebo drobnosti, které nechcete míchat s nákupem. Ale počítat ho jako součást „kufru“ je marketingový tah, který nafukuje celkové číslo. Pro srovnání: Volkswagen ID.3 Neo uvádí 385 litrů klasického zavazadelníku, Renault Mégane E-Tech 440 litrů. IONIQ 3 je tedy papírově o litr nad Mégane, jenže Renault ten litr měří jinak.
Co ale opravdu pomáhá, je rozvor 2 680 mm. Na auto kratší než 4,2 metru je to hodně, téměř totéž co Mégane E-Tech (2 685 mm), který je přitom o 45 mm delší. Plochá podlaha elektrické platformy E-GMP pak dovoluje posunout kabinu a úložné prostory efektivněji, než by to šlo u spalovacího hatchbacku stejné délky.
496 km bez obří baterie
Dojezd 496 km WLTP u verze Long Range zní na kompaktní hatchback ambiciózně. Klíč ale není v kapacitě baterie, ta má 61 kWh, tedy výrazně méně než 79 kWh u vrcholného ID.3 Neo. Rozdíl dělá efektivita.
Prostý přepočet oficiálních dat vychází na přibližně 12,3 kWh na 100 km. To je číslo, které v tomto segmentu nemá moc konkurentů. Stojí za ním kombinace několika faktorů:
- Aerodynamika: součinitel odporu vzduchu 0,263 je na hatchback výborný. Kona Electric má 0,27, a to je taky dobře tvarované auto.
- Nízká silueta: výška 1 505 mm je o 70 mm méně než u Kony. Menší čelní plocha znamená menší odpor.
- Úsporné naladění pohonu: Long Range verze má paradoxně nižší výkon než Standard Range (99,5 kW oproti 107,8 kW při stejném točivém momentu 250 Nm). Sprint na stovku trvá 9,6 sekundy. Hyundai zjevně obětoval dynamiku ve prospěch dojezdu.
Hyundai sám pro IONIQ 3 razí označení „Aero Hatch“, a je to přesné. Tohle auto není rychlé, není vysoké, ale je navržené tak, aby z každé kilowatthodiny vytěžilo maximum kilometrů.
Jak si stojí proti konkurenci
Srovnání s hlavními rivaly ukazuje, kde IONIQ 3 vyniká a kde zaostává.
| Parametr | IONIQ 3 LR | ID.3 Neo (79 kWh) | Mégane E-Tech (67 kWh) | Kona Electric LR |
|---|---|---|---|---|
| Délka | 4 155 mm | 4 265 mm | 4 200 mm | 4 355 mm |
| Dojezd WLTP | 496 km | 630 km | 501 km | 514 km |
| Baterie | 61 kWh | 79 kWh | 67 kWh | 65,4 kWh |
| Výkon | 99,5 kW | až 170 kW | 160 kW | 160 kW |
| Kufr | 441 l* | 385 l | 440 l | 466 l |
| 0–100 km/h | 9,6 s | neuvedeno | 7,6 s | 7,8 s |
*322 l hlavní prostor + 119 l Megabox
IONIQ 3 je nejkratší z celé čtveřice. Zároveň má nejmenší baterii a nejnižší výkon. Dojezdem se drží blízko Mégane, ale ID.3 Neo s největší baterií ho překonává o 134 km. V dynamice je IONIQ 3 jednoznačně nejpomalejší, a to záměrně.
Kde Hyundai boduje, je právě poměr kapacity baterie k dojezdu. Z 61 kWh vytěžit 496 km je lepší papírová efektivita než u kteréhokoli z uvedených konkurentů. A kratší karoserie se v městském provozu a na parkovištích prostě ocení.
400V architektura a nabíjení: kompromis, ne handicap
IONIQ 3 stojí na 400V platformě E-GMP, zatímco dražší IONIQ 6 pracuje s 800V architekturou. V praxi to znamená pomalejší špičkové DC nabíjení: Hyundai uvádí 10–80 % za přibližně 30 minut u Long Range, zatímco IONIQ 6 zvládne totéž za 18 minut na 350kW stojanu.
Na běžných 100–150kW stanicích, které tvoří páteř české nabíjecí sítě, ale rozdíl mezi 400V a 800V tak dramatický nebude. Průměrný nabíjecí výkon IONIQ 3 Long Range vychází na zhruba 85 kW, na většině českých HPC stojanů se tedy dostanete blízko oficiálním časům.
Zajímavější je AC nabíjení: standardně 11 kW, volitelně až 22 kW. Pro firemní flotily, městské řidiče a kohokoli, kdo nabíjí přes noc nebo u obchodního centra, je 22kW palubní nabíječka v této třídě výrazná konkurenční výhoda.
Kdy a za kolik v Česku
České zastoupení Hyundai potvrzuje spuštění objednávek na konci léta 2026 a první zákaznické vozy v průběhu podzimu. Oficiální česká cena zatím zveřejněna nebyla. Pro orientaci: ID.3 Neo startuje v Německu na 33 995 eurech, Mégane E-Tech ve francouzském konfigurátoru na 32 670 eurech. Tržní očekávání pro IONIQ 3 se pohybují kolem 30 000 eur, ale bez oficiálního potvrzení jde o odhad.
Vyrábět se bude v tureckém İzmitu. Hyundai tím v evropské komunikaci zdůrazňuje lokální výrobu pro evropský trh, což může hrát roli i v případných celních a dotačních debatách.
IONIQ 3 není nejrychlejší, nejvýkonnější ani nejprostornější elektromobil ve své třídě. Je ale možná nejefektivnější, a v segmentu, kde většina značek sází na vyšší karoserie a větší baterie, je nízký hatchback s dojezdem téměř 500 km sázka, která dává smysl. Zbývá jediná neznámá: cenovka.
