Záruky na auta nemusí být vždy takové, jak se na první pohled zdá

                   

Když kupujeme novou věc, očekáváme, že bude v záruce. Je povinností prodejce takovou záruku, u nás dvouletou, poskytnout. A potom tu jsou i tací, kteří záruky prodlužují. Jak je to v případě uplatnění práv? Někdy i komplikovaně, jelikož ne vždy je to se zárukou tak, jak se na první pohled zdá.

Soukromá osoba vs. podnikatel

Roli může hrát i to, zda je kupující soukromou osobou, nebo podnikatelem. Zatímco soukromé osoby mají v tomto směru poměrně značná práva, tak u podnikatelů tomu tak být nemusí. A to jak pokud jde o délku záruky, tak třeba i o doby spojené se samotnou opravou reklamovaného vozidla. Toto je třeba si zjistit už na samotném začátku, jelikož ne vždy se koupě vozu na firmu může vyplatit.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Časové období, nebo nájezd

Mnohdy nás automobilky lákají i na záruku prodlouženou, v rámci více let, než požaduje zákon. To se může zdát jako lákavá nabídka, ale opomíjet nelze, že obvykle je tato záruka spojena i s určitým kilometrovým nájezdem. Mnohdy tak daná lákadla sice upozorňují na například pětiletou záruku, ale menším písmem už je pod nabídkou napsáno, že je omezena kilometrovým nájezdem a v tu chvíli platí to, co nastane dříve. A kdo jezdí často, dosáhne daného limitního nájezdu celkem brzy.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Se zhoršením se počítá

Poměrně zajímavé jsou i záruky u elektromobilů, často na akumulátory, kde se výrobci také předhánějí v tom, jak dlouhou dobu záruky poskytnou. A je to mnohonásobně více, než klasické dva roky. Zároveň však počítají s tím, že ke zhoršení kapacity akumulátoru dojde, jelikož u lákadla na takové záruky je obvykle menším textem dopsáno, že se záruka vztahuje na situace, kdy akumulátoru klesne kapacita pod 80 procent. Až toto může být důvod k reklamaci.

Pozor na běžné opotřebení

Mnohdy se záruka nevztahuje na běžná opotřebení, typicky třeba brzdových destiček a kotoučů. To, že se běžným používáním opotřebují, je zcela běžná věc a nelze počítat s tím, že bychom snad při jejich výměně uplatňovali práva na záruku a požadovali, aby nám byly vyměněny zcela zdarma, jako záruční oprava.

I u ojetiny máte nárok na záruku

Mnoho lidí se domnívá, že záruka platí jenom u nového vozu. Tak tomu ale není, jelikož určitá práva máte také v případě, kdy kupujete automobil ojetý. Nutno však dodat, že daná záruka se obvykle vztahuje hlavně na takzvané skryté vady, zvláště potom když se prokáže, že o nich prodávající v době nabídky daného vozu věděl, ale záměrně je zamlčel.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Záruku máte, ale

Sice v mnoha případech záruku máte, ale uplatňování vašich práv může být běh na dlouhou trať. Jak pro různé výjimky, tak i z důvodu možného prokazování, zda v daném případě je, nebo není právo na reklamaci. Některé spory tak mohou klidně končit i u soudu, kde se táhnou i roky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články