Nadupaný Mustang ve službách hasičů. Testuje nové barevné provedení

                   
Americká automobilová legenda značky Ford, která má ve znaku divokého koně se nyní prohání po českých silnicích ve službách hasičského záchranného sboru. Vůz s výkonem 421 koní byl hasičům zapůjčený k testování nového barevného provedení, které by mělo být lépe viditelné. Zároveň hasiči zkouší zaváděný systém eCall. Hasiči budou mít vůz zapůjčený přibližně měsíc, jak uvádí tisková zpráva HSZ ČR.
Hasiči se s ministerstvem vnitra podílí na bezpečnostním výzkumu, při kterém byl hasičům uložen úkol zjistit, jakého barevného provedení mají být zbarvená jejich zásahové vozy. Podle mluvčí generálního ředitelství hasičů má být předmětem výzkumu stanovení jednotného barevného provedení hasičských automobilů tak, aby byla v případě uplatnění přednostní jízdy ochráněna jak posádka vozu, tak aby byly v bezpečí ostatní účastníci dopravního provozu na českých silnicích.
Hasiči využívají k testování upoutání pozornosti technologii eye-tracking, která sleduje pohyb očí testovaného subjektu v reálném čase. Eye-tracking se při tomto testu zaměřuje na pohled řidičů, kdy je zkoumaný jedinec sledován za reálného provozu. Následně se test posuzuje ze záznamu.
„Prováděním sledování pohledů zkoumaných jezdců, jejich délky pohledů, fixací oka na určitých místech a jejich jiných pohybů očí tak lze efektivně vyhodnocovat, co zkoumanou osobu při pohledu nejvíce upoutá či naopak odvádí pozornost od místa, na které by se měla soustředit. Měření vnímání retro-reflexních prvků, bílých zvýrazňujících prvků a barevného provedení je prováděno jasovým analyzátorem LumiDISP,“ uvedla mluvčí.
Proč ale hasiči využívají k testům výkonný mustang? Americký vůz jim byl nabídnut prodejcem, což nemohli odmítnout. Podle mluvčí HSZ ČR nepředpokláda zařazení americké klasiky do flotily zásahových vozů.
„Chování a vnímání tohoto automobilu je naprosto unikátní a zcela odlišné od běžných typů vozidel’’, zmiňuje mluvčí hasičů. A má pravdu, protože výkonný mustang na sebe strhne pozornost už jen samotným chraplavým zvukem. Jakmile je v provedení červené s kombinací modrého hasičského majáku, pak si ho zákonitě všimne naprosto každý. Hasiči mohli pro test získat i slabší verzi o objemu motoru 2,3 litru EcoBoost, která je značně úspornější. Nicméně dealer vozů Ford byl štědrý a poskytl osmiválec s motorem o objemu 5 litrů.
Můžeme se domnívat, zda by hasičský mustang mohl změřit síly s policejním vozem značky BMW i8. Tento supersport byl však po pár týdnech ve službách policie poškozen neslavnou nehodou, která si vyžádala vážná zranění posádky, jejíž členem byl i hradní protokolář Vladimír Kruliš. Policisté však nemuseli být smutní a dostali náhradní vozidlo. BMW je vybaveno moderními technologiemi, které Ford nemá, proto si Mustang lze pořídit výrazně levněji (1.200.000 Kč). Od svého prvního uvedení na trhu v roce 1964 si vysloužil Mustang velkou oblibu právě díky své dostupnosti, následně výkonu a designu. Mustang stál za vznikem tvz. pony cars, čili vozů s dlouhou přídí, krátkou zádí a velkým výkonem.
Zapůjčené vozidlo je pro případ nehody i odcizení řádně pojištěno a vše hradí majitel vozu. Není potřeba se pak obávat, že by hasiči museli hradit případné pojistné události, uváděla mluvčí HSZ ČR.

Zdroj: iDnes, GripTV
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články