Agresivních řidičů stále přibývá. Hlavním důvodem jejich chování je dnešní životní styl

                   

Jistě to znáte. Vyrazíte někam autem a po dobu své jízdy narazíte na celou řadu agresivních řidičů. Pokud mezi ně nutně nepatříte, dost možná si položíte otázku, proč jsou takoví a kde se agrese bere. Odpověď je celkem jednoduchá.

Co může za agresi za volantem?

Nejsou to ani různé genetické predispozice, ani prostředí jako takové. Je to především současný životní styl a tres, který z něho plyne. Velmi často je problémem celkový nedostatek času a s ním spojený spěch. Dále nelze zapomínat na problémy v práci, ale také doma. K tomu přidejme obecné psychické problémy a je jasné, kde se původ agrese bere. V mnoha lidech dříve nebo později takzvaně „bouchnou saze“. Problémem je to, že se tak děje na silnicích.

Agrese za volantem se projevuje třemi typy chování

Jak poznáte, že jste se střetli s agresivním řidičem? Jednají vždy podle jednoho ze tří vzorců chování. První je nejtypičtější, jelikož jde o agresivní jízdu, kterou daný řidič ohrožuje nejenom sebe, ale i ostatní. Prudké manévry, zrychlování, zpomalování a snaha se vejít všude za každou cenu.

Druhým projevem agrese na silnicích je záměr ublížit druhému účastníkovi. Pokud se agresivnímu řidiči něco nelíbí, je schopen mnoha věcí. Známé je například klasické vybržďování, ale výjimkou nejsou ani případy, kdy agresivní řidič vystoupí z vozu a chce poškodit vozidlo druhého řidiče. Nebo chce napadnout přímo jeho.

Třetím projevem agrese za volantem je záměrné nerespektování jakýchkoliv dopravních předpisů. Jedná se o jízdu nad limit, nedodržování dopravních značek, jízda na červenou, předjíždění tam kde je to zakázané a řada dalších věcí.

Jak se chovat, když potkáte agresivního řidiče?

Co když na agresivního řidiče na svých cestách narazíte? Ne každý ví, jak se má v takovém případě chovat. Hlavní rada je jasná. Nevšímejte si ho, netrubte, neblikejte, ani negestikulujte. Dané projevy jsou jako červená barva před býkem. Raději ho nechtě odjet pryč, jelikož jedině tak nebude konflikt gradovat a vy se nemusíte být různých nebezpečných situací, které mohou ohrozit vás i ostatní účastníky silničního provozu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Co přinese IDEX 2023 Rusku, nebo spíše Rusko IDEXU: zaujmout chce zejména raketometem Tornado-S s údajným dosahem až 300 km
Události247.cz
Události247.cz
Žena, která uprchla před režimem Lukašenka popsala, jak je jeho diktatura mocná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak se dostat k srdci člověka? Nový robot dokáže ve 3D tisknout orgány přímo uvnitř těla
adbz.cz
adbz.cz
Praktiky starých šamanů stojí za zkoušku. Stačí ve skleníku zapálit bobkový list a škůdci se mu vyhnou obloukem