Alkoholik s Mercedesem brutálně sestřelil řidiče v Audi. Odplata přišla vzápětí, auto je na odpis

Na silnici nás mohou potkat situace, kterým bychom se nejraději vyhnuli a jimž se navíc v zásadě nedokážeme bránit. S trochou předvídavosti však určité východisko z krize existuje.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem STOPCHAM
                   

Dnešní další díl našeho seriálu z palubních kamer přináší poněkud drsné video s ještě drsnějším koncem. A jedno nelichotivé ujištění: stát se to totiž může bez problému i vám. Můžete se sebevíc snažit jezdit korektně, ohleduplně a podle předpisů, ale stejně se vám podobné patálii vůbec nemusí podařit vyhnout. A budete nakonec rádi, když odepíšete jenom svoje auto, přesně jako v našem videu. Možná ale existuje jakási prevence. Pojďme se na to celé podívat společně.

Nečekaný a brutální atak s devastačními následky

Celý děj je v podstatě velmi jednoduchý. Nic netušícího řidiče v Audi překvapí přiřítivší se Mercedes-Benz CLS zleva, který jej nejprve mohutně atakuje, aby za několik okamžiků skončil ve stromě na pravé straně vozovky. Vše se to odehraje v takové rychlosti, že řidič Audi podle mne zaregoval se zpožděním a v podstatě až v momentě, kdy již o nic nešlo: Mercedes byl na padrť, a jak se ukazuje v přiloženém videu, i „očesané“ Audi nedopadlo zrovna nejlépe.

iZdroj fotografie: Se souhlasem STOPCHAM

Zadní vyvrácené a zdeformované kolo, které jako by nějaká nadpřirozená síla vyrvala ze závěsu a neopomněla u toho deformovat i plechy karoserie svědčí o tom, s jakou silou musel Mercedes do koncernového vozu narazit. A především v jaké rychlosti. Nemusíte mít ani velkou fantazii na to, abyste si představili, jak by takový náraz vypadal o několik desítek centimetrů vpředu – tedy do řidičových dveří. Troufám si tipovat, že jen opravdu silou vůle a s velkým sebezapřením by řidič udržel Audi na silnici.

Řidič v Audi měl štěstí v neštěstí

Apokalypsu, která by mohla nastat, kdyby se Audi roztočilo jako po policejním „hitu“, jež předvádí naše ženy a naši muži zákona s Octaviemi, vybavenými rámy vpředu, si raději ani nepředstavovat. Obě auta jsou velké a těžké stroje a minimálně Mercedes se pohyboval značně nepřiměřenou rychlostí (záměrně píšu nepřiměřenou, je totiž vcelku jedno, jestli se vešel nebo nevešel do legálních limitů), jejich vzájemná srážka a energie obou bolidů již bez kontroly nad jejich pohybem by měla devastační účinky na vše kolem.

Takhle se devastační účinky naštěstí projevily jen na Mercedesu, jenž potkal vzrostlý strom. Škoda živé bytosti, nicméně kdysi pácha stuttgartského designu a jeden z průkopníků tzv. čtyřdvéřových kupé je dle záběrů totálně na odpis. O osudu posádky se komentář k videu nezmiňuje, co však nezapomněl napsat je to, že řidič byl pod vlivem alkoholu. A ne malém vlivu: naměřeno 2,16 promile. Za střízliva by něco podobného spáchat znamenalo totální ztrátu kontroly nad sebou samým i vozidlem jako takovým.

Možná obrana a „skenování“ situace za vozidlem

Zbývá poslední: Jak se proti něčemu podobnému bránit? Popravdě, velmi těžce. To nejúčinnější je v podstatě to nejjednodušší: neustálý monitoring dění za vámi, a rychlé vyhodnocení případného nestandardního pohybu. Kvalitní kamera za zadním oknem, snímající širší záběr než zpětná zrcátka a přenášející obraz na malý tablet na palubní desce by kupříkladu mohla být řešením – a pomocníkem. Každopádně, držíme palce, ať podobného „střelce“ pokud možno nikdy nepotkáte!

Jak se dá bránit proti podobným „střelcům“?

Zdroj: STOPCHAM
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články