Ani energy drink, ani káva. Experti radí dodat energii čajem

                   

Kdo jezdí pravidelně a dlouho, ten moc dobře ví, že se po delší jízdě může objevit únava. Jakmile pociťujeme její známky, měli bychom co nejdříve zastavit. Jedině tak eliminujeme možný problém s mikrospánkem a tedy i to, že bychom mohli způsobit nehodu. Jakmile zastavíme, začneme přemýšlet nad tím, jak doplnit energii. Nelepší možností je, vyspat se. To ale mnohdy nejde a tak začneme řešit, čím potřebnou energii doplníme. Tedy jaký vhodný nápoj si dát. Společně se podíváme na porovnání jednotlivých variant a na to, jaký nápoj doporučují experti. Jeho volba mnohé rozhodně překvapí.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Káva

Káva patří mezi celosvětově nejpopulárnějším nápojům. Jak pro vůni a chuť, tak především proto, že obsahuje kofein. Není proto divu, že po ní často sáhneme, když potřebujeme doplnit energii. A to nejenom doma, ale i na našich cestách. Káva je snadno dostupná, jelikož ji můžeme koupit snad na jakékoliv čerpací stanici – v nejhorším je to z automatu. Pokud jde o kávu kvalitní, tak nám dokáže nabídnout podstatně více kofeinu, než v případě energetického nápoje. To pochopitelně znamená i větší stimulaci.

Káva může zajistit, že ke stimulaci našeho organismu může po vypití dojít celkem rychle. Káva tedy energii doplní opravdu brzy. Nutno ale říci, že jak brzy její účinek nastoupí, tak i brzy odezní. Jako dlouhodobý stimulant proto není příliš vhodná. Navíc nezapomínejme na řadu možných negativ, které má. Sem se řadí i fakt, že může dehydrovat. Proto když kávu, tak i dostatek vody.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Energy drink

Druhou možností, kterou si dát, je energy drink. Dnes je na trhu široká škála možností a tak lze vybírat podle výrobce, podle složení, ale i podle obsahu samotných látek, které nám dodají energii. Na rozdíl od kávy energetické nápoje nemusí obsahovat jenom kofein, ale mohou obsahovat i řadu dalších prospěšných látek. Díky tomu lze zajistit, že mohou nás organismus stimulovat delší dobu, než vypité kafe. Často je však nutné počítat se spíše pozvolnějším nástupem účinku.

Energy drink má výhodu také v tom, že ho můžeme mít připraven kdykoliv po ruce v autě. Stačí otevřít plechovku a vypít. I když se zdá jako ideální pomocník, je vhodné zmínit také možná negativa. Energetické nápoje nejsou příliš zdravé. Obsahují cukry, náhradní sladila, nebo i různou chemii. Jednou za čas v autě neuškodí, ale pokud je pijeme pravidelně a hodně, rozhodně se na kvalitě našeho zdraví a na fungování našeho těla negativně podepíší.

i

Čaj

Řada lidí velmi zapomíná na to, že když potřebujeme dodat energii za volantem, tak je tu ještě jeden nápoj, který můžeme vyzkoušet. Je to čaj. Ten sice máme spojený s tím, když ráno snídáme, nebo s dobou kdy jsme nemocní, ale realita je taková, že i čaj může být dobrým stimulantem, který nám dokáže dodat potřebnou energii. Konkrétně by se mělo jednat o zelený čaj. Sice není až tak silný jako káva nebo energy drink, ale dokáže nám dodat energii na delší dobu a tak nedochází k žádným výrazným energetickým výkyvům.

Funkčnost lze jednoduše zvýšit třeba tím, že do čaje přidáme i trochu cukru a tak dojde primárně k tomu, že je nástup účinku u čaje velmi rychlý. Kladem této možnosti je také to, že nijak nepoškozuje naše tělo a dokonce mu i prospívá. Není tajemství, že zelený čaj je velmi silným antioxidantem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články