V dnešní on-line době je vyfocení špatně zapakovaného vozu a odeslání fotky přes aplikaci přímo úředníkovi do počítače otázkou několika sekund. A zisky jsou z toho nemalé.
Na první pohled se vám možná může jevit nadpis k mému článku minimálně jako absurdní. Když se však nad tím trochu více zamyslíte, začne to celé najednou dávat smysl. Neboli: co je jedním z největších nešvarů řidičů ve všech městech? Špatné parkování. Co tvoří nezanedbatelný příjem každé české radnice a magistrátu? Poplatek za parkování, a ještě lépe za pokuty. Co je v přirozenosti (téměř) každého člověka? Závist a stěžování si na cokoli. Tak to pojďme spojit a vyděláme na tom všichni. Tedy kromě těch řidičů. A jak řekli, tak také udělali. Nenechte se prosit, tohle vás pobaví. Tedy pokud zrovna špatně neparkujete.
Snaha vydělat si a udávat v digitální podobě
Ono totiž napsat „práskačskou appku“ je pro průměrně zdatného ajťáka otázka několika večerů, kdy u toho ještě bude pojídat pizzu. A odevzdá to celé za pár korun. Na vás pak bude to celé jen zpropagovat a uvést v život. Možná nějak podobně uvažovala švédská společnost Scout Park, když spustila mobilní aplikaci, kde můžete upozornit strážníky na špatně zaparkovaná auta. A umožní vám vydělávat peníze nahlašováním nesprávně zaparkovaných aut. Že nemůže mít nouzi o „uživatele aplikace“, neboli ‚parkovací práskače“? O tom asi nikdo nemůže pochybovat ani vteřinu.
„Scout Park je takzvaná gig economy aplikace, která umožňuje komukoli staršímu 16 let se švédským číslem sociálního pojištění vydělávat peníze tím, že pomáhá parkovacím asistentům najít lidi, kteří nedodržují pravidla parkování v komunitě,“ řekl Erik Englund, CEO ze Scout Park. Jakmile nahrajete fotku špatně zaparkovaného auta, aplikace vás upozorní, že je na cestě obsluha parkoviště. Pokud váš tip vede k poplatku za kontrolu, dostanete za svůj příspěvek zaplaceno. Jak prosté, milý Watsone.
V Americe je všechno větší. V New Yorku speciálně
Ještě o „level výš“ však tento byznys nastavili v New Yorku. Tam však pod záštitou ekologie, jak jinak. I když pravda absurdně, posuďte sami: V N. Y. je totiž zakázáno nechat stát auto na jednom místě s puštěným motorem po dobu delší než 3 minuty. A pokud to je u školy, pak dokonce ne déle než 1 minutu. To by se dalo pochopit. Jenže: za špatné parkování je v New Yorku pokuta od 115 až do 175 dolarů (zhruba 2 650 až 3 990 Kč). Za stání na volnoběh však můžete zaplatit 300 až (absurdních) 2 000 dolarů (zhruba 6 860 až 46 000 Kč).
To hlavní ale teprve přijde: radnice „Velkého jablka“ totiž uvedla, že pokud lidé uvidí špatně zaparkovaný vůz nebo takový, který stojí na místě s puštěným motorem, pak jej mají oznámit/natočit. Za odměnu pak mohou počítat s rovnou čtvrtinou z uložené pokuty. Wow. Když se podíváte speciálně na horní sazby pokut, dojde vám, o jak skvělý byznys může pro „lovce aut“ s telefonem v ruce jít. Není tedy divu, že zaparkovat někde auto s puštěným motorem a jít si koupit burger je téměř jistá cesta k tomu, abyste dostali pokutu. A někdo na vás ještě kouzelně vydělal.
V Německu to stejné, kupodivu jako „udávací neziskovka“
Rekordmanem je v tomto směru jistý Donald Blair, kterému na účet z radnice již přišlo nemalých 125 tisíc dolarů (zhruba 2,8 milionu Kč za rok, což je zhruba 230 tisíc za měsíc). A další jsou na cestě. Chodili byste za takové situace ještě do práce? Otázka za milion. V sousedním Německu přitom existuje člověk, který dělá to samé, ale gratis. Zkrátka z principu. Musí mu to, v porovnání s jeho „kolegy“ odjinud, být chudákovi líto. Cyklista Frank M. projíždí ulicemi Freiburgu se svou zářivě žlutou helmou. Ať už před křižovatkou nebo na hasičské zbrojnici – když vidí nelegální parkování, vytáhne mobil a vyfotí.
Neoprávněně parkující auta pak jako soukromá osoba nahlásí Úřadu pro veřejný pořádek. Nesprávně zaparkovaná auta jsou v jeho očích minimálně na obtíž a v horším případě i nebezpečná. Nemá přitom údajně zájem hrát si na policii nebo rozčilovat lidi. To druhé se mu nepochybně daří. Frank M. je (dle svých slov) motivován touhou po změně dopravy a potřebou bezpečí zejména pro chodce a cyklisty. To je rozhodně chvályhodné počínání. Nicméně, money first. V podstatě jenom čekám, kdy něco podobného napadne někoho z úředníků například v Praze.
A kdy se dočkáme v Praze? Předpoklady by k tomu byly
A spíš je mi s podivem, že se to ještě nestalo. My Češi jsme celkem proslulí svým udáváním, práskáním a donášením, současně i mimořádně často parkujeme tak, jak se nám to líbí. Tak co to spojit dohromady? Už se taky těšíte? Mimochodem. Zlákal by vás takový způsob výdělku? Nebo jste striktně proti tomu?