Dejte pozor na pokutu za použití topení či klimatizace v autě. Víme, kde vám hrozí a na kolik vás vyjde

Za nevhodné použití klimatizace hrozí řidičům vysoká pokuta. A je nanejvýš nutné, abyste věděli, kde a jak se jí šikovně vyhnout.

i Zdroj fotografie: Policja Drogowa
                   

V některých zemích můžete být hodně nemile překvapení, pokud nebudete důkladně seznámení s tamními dopravními předpisy a dalšími legislativními nároky na řidiče. A spoléhat se na schovívavost policejních hlídek je pak čirá sázka do loterie. Nezapomeňte na to, že konkrétně v některých státech jsou policisté vysloveně nesmlouvaví. A nesleví vám, ani když do diskuze s nimi zapojíte prosby, nebo dokonce slzy.

Reálná zkušenost s pokutou

A že mohou být legislativní nároky mezi jednotlivými zeměmi sakra rozdílné, tak o tom by mohl vyprávět nejeden řidič, jenž pravidelně brázdí Evropu křížem krážem. Třeba z důvodu častých služebních cest. Ovšem některá pravidla jsou opravdu až nesmyslně bizarní. Jako třeba zákaz používat za určitých podmínek klimatizaci. Připadá vám to jako nějaký vyfantazírovaný nesmysl? Vůbec ne, je to čistá realita, se kterou se už řada českých řidičů určitě setkala na vlastní kůži. Zkrátka lokální předpisy je třeba dodržovat, a to navzdory tomu, že nám přijdou postavené na hlavu.

iZdroj fotografie: Policja Drogowa

O reálné pokutě za nesprávné použití klimatizace nás informoval jeden z našich čtenářů – konkrétně RNDr. Tomáš Labloň. Právě on dostal takto svým způsobem unikátní pokutu konkrétně v sousedním Polsku, kam se v loňském roce vydal na výlet svým autem.

Neoblomná polská policie

Zkušenost s danou pokutou pro něj byla natolik absurdní, že se rozhodl si ji nenechat pro sebe. Za to jsme samozřejmě rádi, protože podobné zkušenosti je vždycky dobré medializovat. Další řidiči tak mají možnost se následně podobných situací vyvarovat. Kéž by se nám podobným způsobem svěřovali i další naši čtenáři.

Jednotka dálniční policie má nové auto bez označení. Tak rychlé a mrštné, že mu neujedete

„V Polsku jsem narazil na problém, se kterým bych vůbec nepočítal,“ napsal nám pan Labloň. „Dostal jsem od místní policie pokutu za nesprávné používání klimatizace ve svém voze.“ Situace se stala v letním vedru, ve kterém využívá klimatizaci snad každý, kdo ji má ve svém automobilu k dispozici, což je logické. Ovšem polská policie vyhodnotila v daný moment její použití jako nepatřičné a hodné pokuty.

Krátká zastávka na osvěžení se prodražila

Když se pan Labloň vydal na cestu do Polska, byl velmi teplý červen. Teploty byly vysoko, a tak bylo řešení v podobě vychlazení interiéru jeho vozu klimatizací ideálním řešením. Cestovat na dlouhou trasu v rozpáleném voze by samozřejmě příliš komfortní nebylo. Cesta panu Labloňovi příjemně utíkala a tento řidič už se těšil, až dorazí na místo, které si pro svůj výlet zvolil.

iZdroj fotografie: RNDr. Tomáš Labloň pro AutoŽivě

Pak se ale rozhodl v jednom městě zastavit, aby si v průběhu cesty na chvíli odpočinul. „Potřeboval jsem trochu čerstvého vzduchu,“ vypráví pan Labloň. „A tak jsem jednoduše stáhl všechna okénka svého vozu a nechal zapnutou klimatizaci. Chtěl jsem se vrátit do příjemně vyvětraného a vychlazeného auta.“

Řidiči to nevědí: PET lahev s vodou nesmíte v roce 2023 nechat v autě. Hasiči vám můžou uložit pokutu

Následovala návštěva kavárny, kde si náš řidič dal pro osvěžení ledový čaj. Seděl venku pod pergolou, takže na své auto dobře viděl, a měl ho tedy pod kontrolou. Co ale následovalo, tomu se mu ani nechtělo věřit. U jeho vozu zastavila polská policejní hlídka a začala vůz detailně obhlížet. Pan Labloň samozřejmě hned k vozu vyrazil, aby zjistil, co se policistům nelíbí. Netrvalo dlouho a dostal od policistů pokutu ve výši 300 zlotých (v přepočtu 1 650 korun). „Z pokuty se mi bohužel nepodařilo se vymluvit, a tak jsem byl nucený ji lehce šokovaný na místě zaplatit,“ dodává k situaci.  

Nejen letní, ale také speciální zimní pokuty

Divíte se, jak je taková lehce absurdní pokuta vůbec možná? V Polsku jednoduše. A stejně jako zde policie v létě perzekuuje zapnutou klimatizaci ve stojícím voze, můžete zde narazit i na další podobné situace, které vás mohou zaskočit. Pokutu zde můžete dostat i za nevhodný stav stěračů nebo třeba chybějící kapalinu do ostřikovačů. A konkrétně v zimě zase můžete čekat náklady na pokutu za to, že pojedete s vozem, jenž má led na karosérii či na oknech. Ale i třeba za to, že máte okna prostě jen nedostatečně očištěná, a tedy hůře průhledná. Dalo by se říci, že se jedná o jakési sezónní pokuty.  

„Kdybyste jel rychleji, mohl jste nám ujet a nedostal byste pokutu.“ Policista radil řidiči něco neuvěřitelného

Přestupek, který bere v potaz tři faktory

Každopádně v teplých měsících je třeba počítat s rizikem pokuty za nevhodné používání klimatizace. A té se v létě vystavuje spousta řidičů, kteří si rádi vychlazují interiér, aniž by právě ve voze seděli. Někteří tak činí v průběhu zastávky na delších cestách, jiní zase před cestou samotnou. A podle polské legislativy není ani jedna z těchto dvou variant přípustná.

iZdroj fotografie: RNDr. Tomáš Labloň pro AutoŽivě

O jaké negativní faktory se v tomto bodě legislativa opírá? Tak předně o fakt, že se řidič vzdálil od vozu, jehož motor běží, a to v zastavěné oblasti. Mimochodem tento zákaz se nevztahuje pouze na vozidla, jež vykonávají činnost na pozemních komunikacích (tedy zjednodušeně v rámci prací na silnici). Dále jde o obtěžování okolí zbytečným nadměrným hlukem, ale také o zatěžování životního prostředí nadměrnými emisemi.  

Výjimka existuje

Stojící vozidlo se zapnutou klimatizací má polská policie právo pokutovat. A to bez ohledu na výši venkovních teplot a jakékoli potřeby řidiče v tomto ohledu. Takové chování je podle polských zákonů pokutováno částkou ve výši zmíněných 300 PLN, tedy v přepočtu přibližně 1 650 korun. Výjimku tvoří uvedené praktikování vychlazení vozu pomocí klimatizace pouze na soukromém pozemku. To znamená doma, na uzavřeném parkovišti, anebo soukromém parkovacím stání. Tam finanční sankce opravdu nehrozí.

Akutálně: Kdo urychleně nezaplatí poplatek z autorádia, tomu policie napaří pokutu 5 000 Kč. Vyhnout se tomu nejde

Stažená okénka i kombinace s klima je řešení

Jak tedy situaci řešit na veřejných komunikacích, když je horko k zalknutí a vy nechcete porušovat polská pravidla? Například můžete vyjet autem brzy ráno, kdy ještě taková horka nebývají. Také stojí za to najít v případě parkování vozu taková místa, která se nacházejí ve stínu, a kde tedy nepere na vůz přímé slunce. Pokud byste se chtěli v průběhu jízdy obejít bez klimatizace (která navíc zvyšuje spotřebu vozů), stáhněte si okénka. Ovšem ne na dálnici, kdy budete za jízdy trpět hlukem. Taková jízda by patrně nebyla vůbec komfortní.  

Proč to dělají? Samozvaní „zkušení“ řidiči to považují za skvělou fintu a mažou si na okna aut zubní pastu

Každopádně pokud chcete namítnout, že v letních parnech nemohou stažená okénka klimatizaci nahradit, pak máte samozřejmě pravdu. Klimatizace je daleko účinnější, a to i z časového pohledu. Ovšem kombinace stažených okének spolu s klimatizací je v určitý moment vhodná. Jak je to myšleno?

Prostě jakmile se v horku s autem rozjíždíte, nechte otevřená okénka. Po chvíli se venkovní teplota vyrovná s vnitřní a v interiéru vám klesne z brutálních hodnot například na 30 stupňů Celsia. Teprve pak okénka vytáhněte a zapněte klimatizaci. Takovýto přístup je nejen zdravější pro náš organismus (nevystavujeme tělo tepelnému šoku), ale také výhodnější z pohledu nákladů. A zapomenout nesmíme ani na ekologii, kdy přírodu tolik nezatížíme zbytečnými emisemi navíc.

Už jste se někdy v zahraničí setkali s podobně absurdní pokutou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články