Arabský způsob vyproštění zapadlého auta je jednoduchý a přitom funkční

                   

Zapadlé auto není nic příjemného. Pokud k něčemu podobnému dojde, obvykle voláme na pomoc někoho, kdo nás vytáhne. Jsou ale cesty, jak si můžeme pomoci i svépomocí. A to s využitím tohoto arabského způsobu, kteří využívají místní ve chvíli, kdy zapadnou na poušti, třeba v písečných dunách. Čekat zde na pomoc není vždy nejlepší nápad a tak se každý musí spolehnout sám na sebe. A tato metoda funguje zcela spolehlivě a může být inspirací pro řadu dalších řidičů, klidně i u nás v České republice.

Stačí vozit ty správné věci

Základem je vozit v autě ty správné věci. Mezi ty patří pytel, dále také nářadí na vykopání díry a nabrání písku, a klasická kurta a kousek lana. Nejde tedy o nic netradičního a ani o nic, co by zabíralo jakkoliv velký prostor v zavazadlovém prostoru. A právě s těmito věcmi Arabové dokážou vysvobodit na poušti zapadlé auto. Jak?

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Postup je velmi jednoduchý

Jako první je třeba vykopat dostatečně hlubokou jámu. Písek, který z ní vyndáme, se ihned využívá. Na to, aby se s ním naplnil pytel. A to až po okraj. Pytel se následně zaváže, připevní se k němu kurta a pytel se následně hodí do vykopané jámy, až na dno. Pro jistotu dojde také k jeho zahrabání, aby bylo zajištěno, že bude držet na svém místě.

Kurta se následně natáhne k vozu, konkrétně k hnací nápravě. A to až těsně pod kolo. Zde se pomocí lana připevní tak, aby po několika prvních otočeních kola došlo k tomu, že se kurta namotá na pneumatiku. Po pár otáčkách je jasné, že je vše připraveno.

Už jenom vyjet

Pytel s pískem je pod zemí, kurta je namotána na pneumatice a napnutá. Nyní stačí pomalý rozjezd. Otáčející-se kolo má tendenci dále namotávat kurtu. Tu ale drží pytel s pískem pod zemí. Ten se nehýbe a tak to jediné, co se zákonitě musí pohnout, je auto. V tu chvíli je vyproštěno a může se pokračovat v jízdě.

Arabský způsob lze inovovat

Můžete samozřejmě namítat, že u nás nemáme písek a kopat díru v pevné zemi, v blátě, nebo na zasněženém povrchu není úplně ideální. Proto můžete tento arabský způsob inovovat. Jediné co potřebujete je v podstatě pevný bod. A tak druhý konec kurty nemusíte zakopávat, ale lze ho připevnit třeba ke stromu, nebo jiné pevné překážce. A tak vytvoříte sice improvizovaný, ale spolehlivě funkční naviják na vytažení i svého vozu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články