Video: Řidič Octavie málem způsobil nehodu, ale místo omluvy zatarasil křižovatku a začal se hádat. Český styl

Když dojdou argumenty, nastupuje arogance. Stokrát prověřená poučka krizové komunikace funguje v našem videu spolehlivě. Opravdu jsme jako Češi tak neskutečně arogantní?

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Plzeňská Jehlárenská
                   

Dnešní video možná nakonec ani nebude tak o stylu, jakým jezdíme, jako spíš o způsobu, nakolik jsme schopni převzít za své konání odpovědnost. Nakolik umíme přiznat svoji vinu, sklonit hlavu a byť jenom v duchu se dotyčnému, jehož se naše jednání dotklo, omluvit. A o pokoře, se kterou ke svým ne vždy vydařeným činům přistupujeme. Nebo spíše nepokoře. Která tak snadno umí přerůst v hulvátství a aroganci. Mám obavy, že v tomto případě půjde spíše o to druhé. Tak se na to pojďte podívat.

Kdyby se všichni chovali jako černé ovce, nešlo by na silnicích jezdit

Ve spolupráci s českým YouTube kanálem Plzeňská Jehlárenská vám tak i dnes přinášíme okamžiky, nad kterými zůstává rozum stát. V tomto případě tedy speciálně z chování řidiče černé „ovce“, neboli Octavie. I když černá ovce se sem výjimečně dobře hodí. Můžeme totiž jen doufat, že podobně jednajících řidičů bude na českých silnicích vždy zanedbatelná menšina. A že tedy mezi těmi všemi „bílými ovcemi“ (nebo alespoň šedými, dobrá, nikdo nejsme ideální) bude těch černých co nejméně.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Plzeňská Jehlárenská

Protože v opačném případě by se silnice změnila v jedno velké kolbiště, všichni by všem zatarasovali cestu a u probíhajících „dialogů“ by si museli děti zacpávat uši. Co se tady vlastně stalo? Jak vidíme z videa (nastavili jsme jeho přehrávání od času 6:21, abyste mohli jít „přímo k věci“), autu s kamerou se během několika málo vteřin přihodí dva nečekané „výjezdy“ z pravé strany. V obou případech musel rychle zareagovat, aby odvrátil kolizi, v obou případech šlo o Octavie.

Dvakrát „útok zprava“ během několika vteřin

Až by jeden řekl, že má s ním mladoboleslavská Škodovka nějaké nevyřízené účty. Prvnímu vyjetí zprava se našemu řidiči podaří na poslední chvíli zabránit (i s mohutným zatroubením), nebýt v té chvíli v maximální koncentraci, je o video se srážkou postaráno. Ale to bychom se paradoxně nedostali k oné druhé situaci, která je v možná ještě zajímavější. Způsobem, jak se k celé věci postaví jasný viník pak určitě. Nevycválanost, arogance, nepokora? Od každého trochu.

Arogance v přímém přenosu na kameru

Jak totiž můžeme vidět, řidič černé Octavie, si na poslední chvíli usmyslí odbočení do druhého pruhu, a následně to bez rozpaků také provede. Co na tom že už je trochu pozdě, že musí přejet plnu čáru s ještě k tomu všemu ohrozí řidiče za sebou? Evidentně jej to nijak netrápí. A to dokonce až do té míry, že když uslyší (možná nečekaný, ale vzhledem k přímému ohrožení – vjetí do jízdního pruhu celkem oprávněný) klakson, nenapadne jej nic lepšího, než zkřížit „našemu“ autu cestu a začít si věc vyřizovat „face to face“.

Žádná omluva, žádné gesto „promiňte“, nic takového. Ty sis na mě dovolil zatroubit, ty nulo? Tak já ti ukážu, kdo je tady pánem. Neskutečné. Co je tady nulového, je především pokora a schopnost jakékoli sebereflexe řidiče v Octavii. Že celá diskuse dopadne přesně tak, jak čekáme? Že po nabídce konfrontace s kamerou to dotyčný vzdá a „uraženě“ odjede? Ano, přesně tak to dopadne.

Co byste vzkázali dotyčnému řidiči vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články