Audi chystá 20 nových modelů aut pro Česko. Vedení řeklo, že přichází nejvyšší modelová smršť

Budoucnost Audi bude elektrická, ať zákazníci chtějí, nebo nechtějí. Podle vedení firmy chtějí, důkazem mají být předobjednávky.

i Zdroj fotografie: Audi
                   

Jaká bude nejbližší budoucnost automobilek? De facto všechny vsadily na elektromobily. Některé zabily programy spalovacích motorů téměř s okamžitou platností a během několika let ukončí výrobu konvenčních aut. Jiné budou přecházet postupně. Jak je na tom německé Audi, prozradil generální ředitel Markus Duesmann. Nejvyšší muž Audi vyjevil, že do roku 2025 jeho společnost uvede na trh dvacet nových modelů.

Vedení Audi řeklo: „Přichází nejvyšší modelová smršť“

Dvacet modelů je hodně, přičemž více než polovinu budou tvořit elektromobily. Počet dvaceti nových aut, které Audi hodlá uvést na trhy do roku 2025, se může zdát velký. A také velký je. V podstatě se jedná o věc téměř nemožnou. Dvacet nových modelů za necelé dva roky, to je zřejmě největší počet nových vozů, jaký kdy německá značka za tak krátkou dobu uvedla na trh. Markus Duesmann neprozradil, zda tyto nové vozy budou „zcela nové“, nebo zda toto číslo bude zahrnovat i nějaké obnovené verze ze stávající řady Audi.

iZdroj fotografie: Audi

„Jsme na pokraji největší produktové iniciativy v naší historii,“ řekl přesně k produktové expanzi Markus Duesmann, „do roku 2025 uvedeme na trh přibližně 20 nových modelů, z nichž více než 10 bude plně elektrických.“ Jisté je jen to, že více než polovina nových modelů, které přijdou, bude elektrických. Začátek bude s novým EV, který bude umístěn pod Q4 E-Tron. Podle dosavadních informací půjde o crossover, který nahradí A3 v nabídce Audi. Jinak řečeno, máme tady začátek konce kompaktního hatchbacku se spalovacím motorem.

Převaha elektrických aut se chystá časem i do nabídky Audi

Němci si jasně kladou za cíl mít do konce desetiletí alespoň jeden elektrický model v každé kategorii vozidel. „Kurz jsme nastavili tak, aby byl stoprocentně elektrický,“ vysvětlil Markus Duesmann, „do roku 2027 se snažíme nabízet plně elektrické vozidlo v každém klíčovém segmentu.“ Jsou zde prototypy GrandSphere, od kterého si příští generace A8 vypůjčí mnoho designových prvků, UrbanSphere a ActiveSphere. Ty se promítnou nejenom designem do budoucích elektrických aut.

iZdroj fotografie: Audi

Markus Duesmann také řekl: „Jsme si plně vědomi naší odpovědnosti při nakládání se zdroji. Proto pro nás cirkulární ekonomika hraje tak důležitou roli. V budoucnu budeme recyklovat druhotné materiály z vozidel s ukončenou životností zpět do výroby našich vozů.“ Podle Duesmanna poptávka po e-mobilitě zůstává vysoká. V lednu a únoru 2023 se celosvětový prodej čistě elektrických vozidel Audi zvýšil téměř o 40 % ve srovnání se stejnými měsíci loňského roku. Únor také znamenal uvedení Q8 e-tron ve většině evropských zemí. Teď má Audi asi 20 000 předobjednávek, což podle Duesmanna potvrzuje, že poptávka po udržitelné elektrické mobilitě roste.

Co říkáte na budoucnost Audi?

Zdroj: Audi
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články