Jaká auta zloději kradou nejčastěji. V roce 2024 budou okradeni nejvíce řidiči, kteří vlastní tyto modely a značky

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existují automobilové značky, které se téměř nekradou. A naopak jsou tady modely výrobců, které jsou typickým objektem zájmu kriminálních živlů. Všechno má svůj rub a líc – tak volný pohyb po evropském prostoru je sice příjemný, pokud člověk cestuje. Ale také usnadňuje život mezinárodním gangům zaměřeným na krádeže aut. Dobrou zprávou je, že počet krádeží automobilů v Polsku klesá.

Mnoho u nás kradených aut míří rovnou přes severní hranici

V roce 2022 bylo v Polsku odcizeno celkem 6 157 vozidel, což představuje pokles o 13 % oproti předchozímu roku. Důvodem, proč mluvíme o Polsku, je to, že jde o spojené nádoby. Polští zloději velmi často jezdí krást aut k nám do Čech. Takže žebříček polských šlágrů mírně koresponduje s tím, co se krade u nás. A co se kradlo v minulých letech, bude se krást i v novém roce. Výjimka tady ale je.

iZdroj fotografie: mobile.de

Samar Automotive Market Research Institute nedávno zveřejnil zprávu, která popsala, které automobily jsou v Polsku nejčastěji kradeny. Nejohroženější značkou je tam Toyota, s celkem 781 odcizenými vozy. Na druhém místě se umístilo Audi s 532 odcizenými auty a třetí příčku obsadil Volkswagen s 415 krádežemi. BMW, které bylo dříve oblíbené mezi zloději, se překvapivě „propadlo“ na čtvrté místo s 392 odcizenými vozy.

Dvě hodiny a bylo po autě. Organizovaná dvojce zlodějů vykostila Toyotu, v zapadlém lese z ní zbyly jen koberečky a bordel

Jak stará auta tam nejvíce kradou? Do pěti let stáří. Zloději nejčastěji kradli vozy vyrobené v roce 2019. Bylo to celkem 842 kusů. Další oblíbené roky byly 2018 s 776 a 2017 s 735 odcizenými vozy. Na sedmém místě se umístil modelový rok 2021 s 340 krádežemi. Nejoblíbenějším vozem v roce 2022 se stal terénní vůz Hyundai Tucson s 192 odcizenými vozy. Statistiky za rok 2023 ještě nejsou k dispozici, ale dá se předpokládat podobný trend.

Praha je ráj zlodějů aut, zmizí jich zde asi třetina z ukradených

Jak je tomu u nás? Asi podle očekávání, nejkradenější je u nás značka Škoda. Každý rok je ukradeno asi 2 000 škodovek. Nejčastěji je to Octavia, pak Fabia, Felicia a Superb. Na druhém místě je Volkswagen, a to přesto, že není na druhém místě prodejnosti. Druhou nejprodávanější značkou v České republice je Hyundai. Ale auta této značka nejsou tak kradená. Ročně se u nás ztratí asi 430 Volkswagenů.

iZdroj fotografie: S vědomím Autohaus Stahl

Třetí příčku drží Ford a o další pozice se pak dělí Mercedes, BMW a Audi. Máme k dispozici i údaje, které odhalují, kde se u nás kradou auta nejvíce. Nejvíce ze všech ukradených automobilů připadá na Prahu s 26 %, Středočeský kraj je pak dalších 14 %. Jakkoli například Ústecký kraj by se mohl zdát díky povaze obyvatelstva rizikový, nejhůře na tom je právě hlavní město.

Ukradli vám někdy auto?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články