Autem na dovolenou s dětmi? Pozor na to, kde mají sedět a jakou mají sedačku. A to není vše!

                   

Kdo má děti, ten často volí dovolenou vlastním vozem. Je to praktické, jelikož křičící nebo plačící dítě někoho neobtěžuje, člověk je v autě sám svým pánem a vzhledem k pohodlnosti se daná cesta dá poměrně dobře zvládnout. Kromě pohodlí je důležitá také bezpečnost. Na co nezapomínat, pokud cestujete s dětmi? Podívejte se.

Kupte správnou sedačku

Trh s autosedačkami je opravdu rozmanitý. Pokud vybíráte tu pravou, můžete se zaměřit na řadu testů, které vám pomohou s výběrem té kvalitní. Na co však lidé často zapomínají, to je také výběr podle toho, jak velký je jejich potomek a kolik váží. I to je důležitý parametr výběru. Autosedačka by měla být určena právě pro jeho konkrétní postavu. Jinak může hrozit nejenom pokuta, ale samozřejmě i zranění v případě nehody.

Po směru, nebo proti směru jízdy?

Jaké je ideální místo pro umístění autosedačky? Je to rozhodně zadní sedadlo. Jsou však děti, které často chtějí sedět vpředu. A také jsou rodiče, kteří chtějí mít své dítě pod dozorem a tak umístí sedačku na přední sedadlo spolujezdce. A zde platí určitá pravidla. U větších dětí se sedačka umístí klasicky, jako na zadních sedadlech, ve směru jízdy.

U nejmenších dětí, kteří cestují ještě takzvaně ve vajíčku je poloha opačná. Dítě nesedí směrem jízdy, ale naopak čelem do sedačky. Dále je velmi důležité to, aby v případě této polohy byl vypnutý airbag spolujezdce. To je bezpodmínečně nutné, jinak by mělo jeho vystřelení fatální následky. Pamatujte, že jeho rychlost je až 300 km/h. Co udělá s malým křehkým tělíčkem raději nedomýšlíme.

Jaké je ideální místo ve voze?

Důležité je také vědět, kam by měla být autosedačka umístěna. Jak jsme  již zmínili, ideální jsou zadní místa ve voze. A kde konkrétně? Je to sedadlo přímo za řidičem. Z jakého je to důvodu? Vysvětlení je poměrně prosté. V případě kolize má člověk jakýsi automatický pud sebezáchovy. Snaží se manévrovat tak, aby se zachránil. Logicky je tak sedadlo řidiče spojeno s nejmenším rizikem. A místa za ním jsou na tom podobně.

Na druhou stranu nelze zapomínat na fakt, že v případě bočních nárazů jsou krajní sedadla zase ohrožována nejvíce. Proto druhou přijatelnou polohou je místo v samotném středu zadní řady sedadel. Zde samozřejmě pozor na stoprocentní upevnění, aby nehrozilo že dítě i se sedačkou poletí neřízeně dopředu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Spolupráce Ruska a Íránu je rozsáhlejší, než se může zdát: těží z ní obě země, islámská republika hlavně ucítila možnost značné modernizace
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení
adbz.cz
adbz.cz
Odolná střecha je komplexní práce. Na co nesmíte zapomenout?