Máte v autě kameru? Dejte pozor, abyste nedostali pokutu!

                   

Mít kameru v autě může být na první pohled dobrý nápad, který vám poskytne důkazní materiál v případě autonehody, usvědčí pachatele …jenomže nesprávně využitá kamera se může v některých případech obrátit proti vám. Jak je to možné? Podívali jsme se na to nejdůležitější, čemu se při používání kamery vyvarovat, a co naopak dělat můžete.

Kamera v autě? Hodí se, ale kdy přesně?

V případě dopravní nehody bude sloužit natočené video jako stěžejní důkaz, který dokáže proměnit zdánlivě prohranou bitvu ve váš prospěch (třeba, když vás někdo vybrzdí).  Stejně tak ale může pomoct při řešení nehody nebo dopravního přestupku někoho jiného. Poskytnutým materiálem pak výrazně urychlíte celý proces šetření, a pokud jste opravdu neudělali nic špatného, vypoví rychle ve váš prospěch.

Nahrávání obrazu funguje zpravidla ve smyčkách, které se po určitém čase přemazávají. Kolik toho nahrajete závisí na kvalitě videa (HD, Full HD aj.) a velikosti úložiště – některé kamery mají klidně 1TB, který se schopný uchovat stovky hodin videí ve vysoké kvalitě. Většina dnešních kamer má také řadu užitečných funkcí jako je automatické zapnutí při startu vozidla nebo G-Senzor (při nárazu vozidla senzor zamezí přemazání dat). Pořízení kamery do auta není přitom nic, co by vás zruinovalo – ty nejlevnější kamery dnes seženete v cenové relaci do 2 000 Kč, dražší (a opravdu dobré) do 6 000Kč.

Vzhledem k justici a mnohdy nepravdivě vyřešených situací si kameru pořizuje stále více lidí, kteří na ni spoléhají v případě dopravní nehody. Jenomže její užívání není jednoznačné, existuje několik věcí, na něž si musíte dávat při používání kamery pozor. V opačném případě byste se totiž mohli sami provinit a dostat tučnou pokutu.

Sdílet videa ano, ale opatrně!

A teď se dostaneme ke kamenu úrazu, který neplatí jenom na území České republiky. V květnu tohoto roku (2018) vydal Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) své oficiální stanovisko, kterým definoval mantinely v používání kamerových záznamů z aut, a to v souladu s Obecným nařízením o ochraně osobních údajů (nechvalně známé GDPR) i platnou českou legislativou. Závěr? Používání kamer v autech nadále povoleno, ale!

Záznam z kamery můžete s klidným srdcem poskytnout pojišťovně, policii nebo přímo soudu, aniž by vás čekal jakýkoliv postih. Přísně zakázáno je ale video jakkoliv šířit, veřejně promítat nebo nahrávat na internet. V opačném případě vám hrozí pokuta až 10 000 Kč za porušení soukromí třetích osob. Pokud z nějakého důvodu opravdu potřebujete video na internet nahrát, jste povinni začernit všechny registrační značky a obličeje osob (pokud jsou v dálce, tak nemusíte). Video nesmí sloužit k identifikaci osob, proto doporučujeme video raději nikam nenahrávat (nikdy nevíte, který udavač to zrovna zhlédne).

U sousedů je to ještě horší …a jinde zase lepší

Jiný kraj, jiný mrav …totéž platí o možnosti nakládání s nahrávkami z auto-kamer. Bez vážnějších problémů můžete kameru v autě používat například v Německu, Dánsku, Finsku, Itálii, Velké Británii, Nizozemsku, Norsku, Polsku, Španělsku, Bosně a Hercegovině a na Maltě, video libovolně šířit a ukazovat, aniž by vás čekal postih.

Úplně jiná situace ale nastává v sousedním Rakousku, kde můžete vyfasovat pokutu hned několikrát. Za napevno umístěnou kameru v autě můžete dostat pokutu až 10 000€. Tamní zákony jsou v této otázce nekompromisní, a použití pořízených záznamů u soudu jako důkazní materiál je nepřípustné. A dokonce i při natáčení veřejného prostranství potřebujete souhlas lidí, které natáčíte, jinak nesmíte s videem nikdy ven.

Kam kameru umístit, abyste neporušili zákon

Všechno má své místo, a jinak tomu není ani u kamery. Rozum velí připevnit ji na místo, z něhož „dobře uvidí“ na provoz, nejčastěji tedy na přísavkou na přední sklo nebo palubní desku. Kamera v žádném případě nesmí překážet ve výhledu, takže musí být těsně nad palubovou deskou (určitě ne ve středu okna). U každého auta existují ale jisté ústupky, které závisí na typu vozidla a výšce řidiče. Tak na která místa lze kameru umístit?

  • Spodní část čelního skla
  • Zezadu na zpětné zrcátko
  • Horní zatemňovací pás
  • Palubová deska
  • Zpětné zrcátko

Ačkoliv mohou kamery poskytnout stěžejní důkaz, nejsou všemocné. Při jednání s úřady nebo pojišťovnami jsou pořád jen jedním z mnoha důkazních materiálů, a vždy budou posuzovány i další okolnosti. Například náraz z úhlu nebo zezadu (pokud nemáte duální kameru) vůbec nezachytí, což můžete vyřešit umístěním kamery i na zadní sklo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články