Samolepky na autě mohou být nelegální, za některé hrozí pokuta. Víme, kterých se tento nový problém týká

Samolepky na autě mohou být nelegální. Pokud jsou tam, kde nemají být, nebo napodobují státní znaky či instituce.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Vlastník auta si se svým vozem může dělat, co chce. Mohlo by se zdát, že je-li automobil v osobním vlastnictví, může si s ním majitel dělat, co chce. Třeba jej kolem dokola polepit samolepkami. To ale není pravda. Auto celé, do posledního šroubku, nepatří tomu, kdo je zapsán v technickém průkazu, a není možné auto jen tak polepit samolepkami. V některých případech hrozí vysoká pokuta, v jiných zase, že automobil neprojde technickou kontrolou.

Za sprostá slova v zásadě pokuta nehrozí

Problematika samolepek na autě není jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zasahuje do několika oblastí. Legislativní, bezpečnostní, mravní. Mravní aspekt u nás podléhá značné benevolenci. Nejsme na tom tak, jako v sousedním Polsku. Tam může být řidič potrestán za to, že má na autě reklamy či nápisy obsahující vulgární slova. V zemi, kde prezident v rozhlase demonstrativně překládá slovo „pussy“ se na sprostá slova nahlíží jinak než u našich severních sousedů, kde hrozí v přepočtu pokuta 500 Kč, ve správním řízení až 5 000 Kč.

iZdroj fotografie: Saab

Poláci si podle všeho libují v provokování, mají na používání samolepek s vulgarismy svůj postup, jak říct světu, co chtějí, a nepřekročit zákon. Používají čísla místo písmen, popřípadě hvězdičky. Čili něco e stylu p*del nebo b1bec. U nás žádný takové striktní nařízení není, jistě tady máme institut veřejného pohoršení, ale kde není žalobce, není ani soudce. Za sprosté slovo na autě pokutu u nás nikdo pokutu nedostane, urážky na konkrétní osobu by musel řešit po trestním oznámení patřičný soud.

Lepit protiunijní samolepky na SPZ nelze

V legislativní rovině už hrozí za nesprávné použití samolepek postih i u nás. V úvodu článku bylo zmíněno, že auto celé nepatří soukromému majiteli, výjimkou jsou registrační značky, které patří státu. Mají předepsaný formát a nic na nich nelze měnit. Samolepky s přeškrtnutým logem EU, provokativní samolepky adresované na Andreje Babiše, mohou být na SPZ důvodem k řešení s policií, popřípadě ve správním řízení.

iZdroj fotografie: Policie

Legislativa také zakazuje používání samolepek, které by napodobovaly nebo kopírovaly typické služební barvy a symboly, typicky ty policejní. Stříbrný celolak, k tomu modrožluté pruhy a nápisy, to je zakázané. Naopak žlutobílá Volha s nápisem VB je v pořádku. Dnes už ano. Prostřednictvím samolepek nelze hanobit státní symboly, tam hrozí pokuta v rámci přestupku až 30 000 Kč.

Na sklo pouze dálniční známka, jinak nic

Bezpečnostní hledisko použití samolepek na autě řeší zejména omezení výhledu řidiče, tedy nesprávní umístění samolepek do zorného pole. Jde nejenom o „zábavné“ nálepky ze srazů či výletů, ale i o samolepící dálniční známky. Ta česká už fyzicky neexistuje, je pouze elektronická, ale ve státech, které mají papírovou známku, je zákonem dané její umístění. Nesprávně nalepená dálniční známka může být důvodem k pokutě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Oblíbené bývají u některých řidičů samolepky z míst, kam dojeli autem. Aktivní cestovatelé pak mají po letech výprav a výletů tolik samolepek, že mohou pokrývat velké plochy. Na karoserii to není takový problém. Tam by měla být vidět hlavní barva laku, která je zapsaná v technickém průkazu. V praxi obvykle nedochází k tomu, že by někdo samolepky auto polepil tak, že by z původně zelené Škoda Octavia udělal neidentifikovatelný stroj.

Připomínka výletu na Nordkapp na čelní sklo nepatří

Problém nastane, když si řidič začne samolepky lepit na okno, u skel je předepsaná světelná propustnost. Také je zakázáno umísťovat cokoli do zorného pole řidiče. Čelní sklo je mimo dálniční známky zapovězeno jakémukoli cizímu předmětu, problémem je i nesprávné umístění navigace či kamery. Fetiše, voňavé stromečky, fotky svatých, to vše za přední sklo mimochodem také nepatří. Stínící pruhy jsou také zakázané, mimo ty povolené, homologované. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Samolepky nelze lepit ani na zadní sklo. Jsou tady výjimky pro některá vozidla, třeba dodávky bez vnitřního zpětného zrcátka. A také pro schválené typy samolepek, obvykle perforované, přes které je z auta vidět ven. Neschválené samolepky na zadní ono lepit nelze. Takto vyzdobené auto může zastavit policie, neprojde při nákupu ojetiny evidenčkou, ani pravidelnou kontrolou na STK.

Máte vy nějaké samolepky na autě?

Zdroj: MVCR
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články