Auto nestartuje: Možné příčiny a co rozhodně nedělat

                   

Od auta očekáváme, že nás bezpečně a komfortně převeze z jednoho místa na druhé. Aby se tak stalo, je třeba ho nejprve nastartovat. A zde může nastat velký problém – auto nestartuje. Co v takovém případě dělat, jak věc řešit a co naopak nedělat? Podívejte se s námi na několik rad, které vám pomohou zvláště, pokud jste začátečníci.

Kontrolky mohou napovědět

Řada vozů dokáže sama napovědět, že není něco v pořádku. Buď se může jednat o konkrétní kontrolku, nebo se může jednat přímo o konkrétní informaci, která se zobrazí na palubním počítači. Potom už stačí jenom zapátrat v manuálu a zjistit, kde je příčina a co přesně se děje. Může jít o banalitu, stejně jako může jít o něco vážnějšího. To vše vám prozradí vaše auto.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Akumulátor jako častý problém

Velmi často může jít o problém s akumulátorem. Pokud jste ho neměnili nebo nenabíjeli ani nepamatujete, je poměrně velké riziko, že už nemá dostatek energie k tomu, aby pomohl nastartovat vaše auto. Co v takovém případě udělat? Ideální je požádat o pomoc někoho kdo má startovací kabelky, nebo lze využít i různé záložní zdroje určené právě k nastartování. V tu chvíli máte nastartováno a můžete vyrazit. Tím jste ale vyřešili jenom část problému. Ještě je třeba zamyslet se nad zbytkem, tedy nad výměnou, nebo nad nabitím akumulátoru.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Problémem může být i startér

Nemusí to být nutně jenom akumulátor, který stojí za tím, že auto nestartuje. Problémem může být klidně i samotný startér. V takovém případě může být nutností jeho oprava, nebo také jeho výměna. Co v daném případě určitě nedělat, to je držet otočený klíček i několik desítek vteřin a snažit se o to, aby auto nastartovalo. Tento postup je tím nejhorším, jaký můžete udělat. Nadělá více škody, než užitku. Pokud chcete zkusit startování ještě párkrát, je na místě několikrát opakovat spíše kratší otočení klíčkem.

Nesvítí kontrolka žhavení

Zatímco v úvodu textu jsme upozornili na to, že kontrolky mohou napovědět tím, že svítí, nyní se podíváme naopak na to, že může napovědět to, že kontrolka naopak nesvítí. Máme na mysli kontrolku takzvaného žhavení, která by se měla v ideálním případě rozsvítit, tím dát najevo že vše probíhá tak jak má a potom dojde k nastartování. Pokud k jejímu rozsvícení nedojde, může být problém právě zde. Ten se týká i situace, kdy kontrolka například jenom problikává.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Máte klíček ve voze?

Důvodem toho, že auto nestartuje, může být i zdánlivá banalita. Taková, že nemáte klíček ve voze. Máme samozřejmě na mysli situaci, kdy jezdíte novějším vozem, který má startování na tlačítko. V takovém případě stačí, aby byl klíček přítomný ve vozidle. Snadno se ale může stát, že jste ho nechali v bundě nebo kabelce v zavazadlovém prostoru. A z tohoto místa nemusí být příjem signálu dostatečný a auto zcela logicky nenastartuje. Zároveň byste však měli být upozorněni hláškou právě o tom, že je třeba mít ve voze klíček.

Nezapomeňte na pedály a řadicí páku

Možným důvodem toho, že nenastartujete, je i to, že máte řadicí páku ve špatné poloze, nebo nemáte sešlápnutý ten správný pedál. Konkrétně máme na mysli brzdu, a to ve vozech s automatickou převodovkou. Aby se minimalizovala rizika toho, že se vůz znenadání rozjede, je často nutností mít řadicí páku v poloze „P“ a mít sešlápnutou brzdu. Pokud jedno z toho nemáte, může být se startováním problém. I tady ale platí, že o tom budete informování skrz displej a tak je na místě si ho všímat.

Nebo i cokoliv jiného…

Výše jsme zmapovali důvody, které patří mezi ty nejčastější, pokud auto nestartuje. Když ale ani jeden není váš případ, může být problém jinde. V takovém případě bude patrně nejlepším řešením návštěva servisu, kde po připojení na diagnostiku pomohou zjistit, co s vaším vozem je.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Jak vypadá jedna z nejděsivějších atomovek v hojném ruském arzenálu: balistická raketa Satan (R-36M) připomíná světu, čeho se bát
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz.cz
adbz.cz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění