Proč není dobré sklápět zrcátka na parkovišti i ulici: Komisař autoškoly odůvodnil masově rozšířenou chybu

Na první pohled funkce, která pomáhá a je bez rizika. V reálu ale může snadno dojít k poškození laku karoserie nebo promáčknutí plechů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Současná auta disponují tak chytrými systémy a pomocníky, že jsou někdy chytrá až příliš. A ne v tom dobrém slova smyslu. Všechno, co je v autě navíc, kromě kol, motoru, volantu a brzd, je od podstaty zbytečné. A může se porouchat. Veškerá nadstandardní výbava sice pomáhá řidiči, ale zároveň zkracuje životnost auta jako celku. Někdy jsou ale komfortní prvky příplatkové výbavy na škodu z jiného důvodu.

Sklápění zrcátek je zbytečné. A kontraproduktivní

Přesným příkladem je automatické sklápění zpětných zrcátek. V čem je problém? Důvodem, proč výrobci aut instalují do svých strojů funkci automatického sklápění, je ochrana zrcátek po zaparkování. Jsou-li zrcátka sklopená, je obtížnější je poškodit, například při vystupování anebo při manipulaci se zavazadly. Dnes už je skoro nemožné koupit u nás nové auto, které by tuto funkci nemělo, je skvělé, když lze tento prvek deaktivovat.

iZdroj fotografie: Škoda

Jde zejména o bezpečnost karoserie a laku na bočních stranách vozu. Podle průzkumů jsou auta, která mají sklopená zrcátka poškozená po zaparkování mnohem častěji než ta, která mají zpětná zrcátka v obvyklé poloze. Statistika s údaji o poškozeních reflektuje i fakt, že starší auta nemají sklápění automatické, ale manuální. Ohledně poškození – jde zejména o estetické incidenty, jako je poškrábaný lak karoserie.

Auto se sklopenými zrcátky se jeví jako menší

A to není vše, pravděpodobné jsou promáčklé dveře anebo prasklé boční okénko. Zásadní příčinou je zkreslení odhadu řidičů, kteří parkují okolo auta se sklopenými zpětnými zrcátky. Auto s touto výbavu, když po zaparkování dojde ke sklopení zrcátek, má opticky menší půdorys, je užší na první pohled. A řidiči, kteří parkují vedle podél, mají nesprávný pocit, že parkovací místo vedle takového automobilu je větší, než jaké je ve skutečnosti.

iZdroj fotografie: Škoda

Motoristé mají podvědomě zafixováno, kolik místa musí být od auta k autu mezi zrcátky. Zmatený řidič tak nechtěně odře vedle stojící automobil. Anebo zavadí při vystupování o zpětné zrcátko a poškodí jeho mechanismus. Také se může stát, že řidič bouchne do bočného okénka a praskne jeho sklo. Jediným preventivním řešením je nesklápět zpětná zrcátka, deaktivovat tuto komfortní funkci a nedávat ostatním šanci, aby auto odřeli.

Sklápíte zrcátka, když zaparkujete?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ultimátní zabiják lodí, proti němuž nebude obrany: Čína pracuje na rychlém „raketo-torpédu“ s nadzvukovou rychlostí
Události247.cz
Události247.cz
Jako za bolševika: Putin nadělí Rusům nepříjemný vánoční dárek. Na potraviny si podle nového videa vystojí pořádné fronty
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Lechtání může ublížit dítěti i dospělému: Smích vždy neznamená zábavu, může to přejít až k týrání
adbz.cz
adbz.cz
Čtyři věci, které orchideje k smrti nenávidí. Kdo se jich vyvaruje, může se z nádherných květů těšit po celý rok