Automechanik radí, jak prodloužit 2-3 krát životnost autobaterie

                   

Když se baterie používá další rok, není nic překvapivého na tom, že její kapacita klesá a s tím samozřejmě stoupá rychlost, jakou se z ní ztrácí “šťáva”. V určitém okamžiku se pak stane, že uvedení auta do chodu nebude možné bez výměny baterie.

Většina autobaterií nevydrží déle než 3 roky, nejodolnější vydrží 5, zatímco někteří odborníci tvrdí, že autobaterie vydrží odvádět svou práci i 10 let. Následující tipy vám pomohou takové mety dosáhnout.

Čistota je půl zdraví. A to platí i u autobaterie

V čistottě byste měli udržovat autobaterii i svorky kabely. Když se na kontaktech hromadí prach a nečistoty, přispívá to k úniku náboje z baterie. Aby toho nebylo málo, oxidace a mastnota neumožní úplné nabití akumulátoru ze sítě nebo ze záložní baterie. Část cenné energie tak bude přii nabíjení ztracena.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Měřte síťové napětí

Je nutné pravidelně kontrolovat síťové napětí. To by mělo být provedeno nikoli pomocí kontrolek na přístrojové desce, ale pomocí voltmetru. Postup je jednoduchý a každý řidič se může naučit takovou kontrolu provádět sám. Ve většině případů by napětí nemělo klesnout pod 13,5 voltů při zatížení a bez něj by mělo být 14,2 voltů. 

Zabraňte nadměrnému odběru

Za žádných okolností byste neměli do auta vnášet energii navíc, samozřejmě pokud chcete prodloužit životnost baterie. Určitě by se do auta neměla bez kvalifikované pomoci instalovat žádná dodatečná zařízení. To totiž může nejen poškodit autobaterii, ale také způsobit zkraty v elektrických rozvodech automobilu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Kontrolujte elektrolyt

Mnoho řidičů z nějakého důvodu zapomíná, že elektrolyt v bateriích by měl být pravidelně kontrolován, alespoň jednou za tři měsíce. V opačném případě existuje šance, že jeden či dva měsíce v roce jezdí s prakticky suchými deskami v baterii. Snad není nutné zmiňovat, že taková záležitost akumulátoru rozhodně neprospěje.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Sledujte stav nabití

Nakonec byste v žádném případě neměli zapomínat kontrolovat úroveň nabití baterie. To by mělo být prováděno každý měsíc, aby se zjistilo, jaká je situace, a porovnat indikátory kapacity a napětí. Ten nesmí klesnout pod 12,5 voltů. Jinak to znamená, že baterie již ztratila alespoň polovinu své kapacity.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Včasné nabíjení, správná péče, udržování čistoty a pravidelné sledování prodlouží životnost i těch nejlevnějších modelů baterií 1,5–2 nebo dokonce 2–3krát.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články