Škoda nevyrobí do konce letošního roku už ani jedno auto? Všichni výrobci mají neskutečné problémy se 2 věcmi

V dnešní době mnoho automobilek zastavuje výrobu aut. Nyní se k nim pravděpodobně přidá i Škoda. Důvodem je nedostatek čipů.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Ve světě začíná být velikým problémem to, že chybí hodně čipů. Tento problém dorazil i do České republiky. Nejdříve automobilka Škoda začala odkládat nedodělané vozy na pronajatou plochu letiště v Hradci Králové. Některé automobilky si výrobu zkomplikovaly samy už minulý rok. Zrušily totiž objednávky nových čipů, protože se obávaly poklesu prodejů z důvodu koronaviru. Škoda se tak momentálně rozhodla pozastavit výrobu.

Omezení výroby polovodičů

V Asii došlo k tomu, že se snížil počet vyrobených polovodičů. Jejich celosvětový nedostatek už ovlivnil výrobu například u japonské Toyoty, firmy General Motors nebo skupiny Stellantis. Nyní na řadu přichází Škoda. Není to však první zastavení výroby. To proběhlo v první polovině letošního roku, a to od poloviny března do konce dubna. Tentokrát dochází k pozastavení výroby, protože nejsou čipy.

iZdroj fotografie: Unsplash

Dokončování rozdělaných vozidel

Nyní se v této automobilce pustí do dokončování rozdělaných vozidel, jimž kvůli nedostatku čipů chybí některé součástky. Není známo přesné číslo rozpracovaných aut, jež jsou odstavena na letištních plochách, ale odhaduje se počet okolo 30 až 50 tisíc aut. Pokud se firma dostane k 55 tisícům nedokončených vozidel, bude muset úplně zastavit výrobu. Víc aut se už na pronajaté plochy nevejde. Tuto informaci sdělil Michael Oeljeklaus, člen představenstva automobilky zodpovědný za výrobu a logistiku.

Nejistá budoucnost

Zákazníci, kteří si od Škody objednají nové vozidlo, si s velikou pravděpodobností budou muset počkat delší dobu, než jej dostanou. Všichni doufají v to, že situace se zlepší a čipy budou opět k dostání. Firma se také bude snažit neustále udržet svým zaměstnancům místa. Protože se ruší mnoho směn, garantuje Škoda zaměstnancům vyplácení 85 % mzdy, i když musí zůstat doma.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Některé automobilky nemají problém

Některých výrobců se tato krize příliš netýká. Zvládli totiž včas zareagovat a změnit své plány. I Tesla se brzy dozvěděla, že bude na trhu nedostatek čipů v automobilových součástkách. Ihned tak pozměnila své výrobní postupy. Přístup této společnosti k výrobě je zcela odlišný oproti jiným tradičním automobilkám. Právě ten může být důvodem, proč se jí tato celosvětová krize příliš nedotkla.

Máte v plánu si v brzké době pořizovat vůz od automobilky Škoda?

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články