Automobilky vyrábějí i věci, které byste asi nečekali. Podívejte se na ně

                   

Dvojbob BMW

Počínaje rokem 2012 strávila severoamerická divize BMW více než rok navrhováním bobu pro americký olympijský tým. Využívala své odborné znalosti kompozitních materiálů, cílem bylo vyvinout lehký dvoumístný bob vyrobený z uhlíkových vláken. Zkušenosti s aerodynamikou se dostaly do také do hry, protože designeři představili zcela novou konstrukci bobu. Pomocí tohoto ďábelského stroje se americké dvojici povedlo v roce 2014 vybojovat bronzovou medaili na zimních olympijských hrách v Soči. Poprvé od roku 1952 tak USA dosáhly na stupně vítězů v této disciplíně.

Noviny společnosti Fiat

Fiat koupil italské noviny La Stampa v italském Turíně v roce 1926. Ve vlastnictví společnosti Fiat La Stampa vyrostly z regionálních novin do jednoho z největších deníků v Itálii. Zajímavé je, že v roce 1978, po vydání řady satirických článků o něm, vyšlápl tehdejší libyjský vůdce, plukovník Muammar Kaddáfí. Hrozil, že se pomstí Fiatu, nikoliv deníku La Stampa , tím, že ho umístí na seznam bojkotovaných výrobků, pokud noviny nevyhodí svého redaktora. A Stampa se ale nezalekla a Kaddáfí nedostál svým výhrůžkám embarga na výrobce aut. V roce 2014 Fiat a mocná rodina Perrone oddělila deníky La Stampa a ll Secolo XIX do nové společnosti s názvem Italiana Editrice. Do dnešního dne vlastní společnost Fiat-Chrysler Automobiles 77 procent akcií.

Vlaky Hyundai

Hyundai vám může prodat SUV Santa Fe nebo postavit vlak, který vás a stovky dalších cestujících dopraví do Santa Fe v Novém Mexiku. Společnost totiž vlastní divizi Rotem , která navrhuje a vyrábí lehká kolejová vozidla, vysokorychlostní vlaky, diesel-elektrické lokomotivy a vozy metra. Jihokorejská firma také vyrábí nástroje, stroje pro montážní linky, dělostřelecké zbraně, letadlové části, roboty a další výrobky.

Široké portfolio společností Mitsubishi

Fabrika Mitsubishi sdílí své jméno a logo s mnoha dalšími subjekty. Odborné oblasti skupiny zahrnují těžbu, výstavbu výletních lodí, prodej nemovitostí, budování elektronických mýtných systémů, návrhy vysokorychlostních vlaků a rafinování ropy. Po vybudování obávaného bojového letounu Zero během 2. světové války nyní staví japonské verze stíhaček F-15 a F-16 (na snímku) na základě licence od Boeingu a Lockheed Martin. Také je možné, že klimatizace, díky které máte v kanceláři příjemně, pochází od této (nejen) automobilky.

Elektrické nářadí Peugeot

– Mám nového Pežota!

– Třistaosmičku? Nebo Dvatisíceosmičku?

– Ani jedno, je to úhlová bruska!

Peugeot vyrobil své první ruční nářadí v roce 1810, dlouho předtím, než se dal na cestu automobilového průmyslu. A i dnes si můžete pořídit vrtačky, vrtáky, pily, brusky i svěráky Peugeot. Nicméně v roce 2012 Rodina Peugeot prodala práva na výrobu nářadí francouzské společnosti s názvem MPO.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články