Auto nebo peníze na účtě? Sběratelé odhalili cenově dostupné modely, které jsou v dnešní době nejlepší investicí

Některé na první pohled staré a bezcenné automobily mohou představovat velmi dobrou investici. Zvláště v případě, kdy je vozidlo v dobrém a zachovalém stavu.

i Zdroje fotografií: Volkswagen, Jaguar, Fiat, Audi
                   

Chorvatský automechanik Michajlo Tomčič se autům věnuje celý život. Nedávno navíc ve spolupráci se sběrateli a pojišťovací společností zveřejnil seznam vozů, které představují lepší investici než peníze vložené do banky. Některé z nich se na první pohled mohou zdát jako téměř bezcenné ojetiny, pravda je však jiná. Jejich cena v poslední době výrazně stoupla a předpokládá se její další růst do budoucna.

Fiat Panda 4×4 (1986–1992)

Tři roky po uvedení standardní verze Fiat představil Pandu s pohonem všech kol. Jednalo se o první automobil této velikosti s pohonem 4×4. Tento vůz byl ideální volbou pro italské občany, kteří žili v horách a potřebovali levnou dopravu v těžkém terénu. Vozidlo Panda dostalo také zesílený podvozek a jeho motor měl výkon 48 koní. S jeho velikostí a pohonem na všechny čtyři kola se tento model stal velmi praktický a také oblíbený. Jeho cena navíc v poslední době vzrostla o více než polovinu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Volkswagen Golf R32 (2002–2004)

Golf R32 se začal vyrábět v roce 2002 a představoval nejrychlejší variantu tohoto vozu. Jeho šestiválcový motor měl objem 3,2 litru a výkon téměř 250 koní (180 kW). Aby toho nebylo málo, byl vybaven také pohonem všech čtyř kol. Řidiči si mohli vybrat buď 6stupňovou manuální nebo DSG převodovku. Přestože se jeho váha pohybovala lehce přes 1 500 kg, zvládl stovku za 6,2 sekund, což je i na dnešní poměry velmi rychlé. Jeho výroba byla ukončena v roce 2004 a dochované modely mají v dnešní době velkou cenu, která ještě poroste.

iZdroj fotografie: Volkswagen

Audi TT (1998–2005)

Automobilka Audi vytvořila toto první kompaktní kupé na stejném základě jako Volkswagen Golf nebo Audi A3. Po uvedení na trh se stalo TT velmi oblíbenou volbou řidičů. Tento model se však nechvalně proslavil problémy ve vysokých rychlostech nad 180 km/h. Objevilo se totiž mnoho nehod, které souvisely se špatnou ovladatelností a nestabilním řízením po překonání těchto rychlostí.

iZdroj fotografie: Audi

Automobilka na tento krok reagovala tak, že v roce 1999 a 2000 zlepšila jejich ovladatelnost přidáním zadních spoilerů a změnou odpružení. V současné době však cena těchto prvních modelů výrazně stoupá. Pěkný a zachovalý model je tak velmi dobrou investicí do budoucna, kdy by mohl být dobře zpeněžen.

Jaguar XJ6 SI 2.8 (1968–1973)

Jaguar XJ6 se začal vyrábět před více než 50 lety a za jeho vzhledem stál ještě zakladatel celé firmy sir William Lyons. První model byl představen na autosalonu v Paříži, kde ukázal elegantní a luxusní vzhled. Ve spojení s výbornými jízdními vlastnostmi, kvalitním ovládáním a tichým motorem představoval velmi žádaný automobil.

iZdroj fotografie: Jaguar

Zákazníci si mohli vybrat mezi motory s objemem 2,8 nebo 4,2 litru. Aby bylo zajištěno maximální pohodlí, nabízel Jaguar také automatickou převodovku. Tento automobil představuje v současné době velmi dobrou investici, zvláště když je v dobrém stavu, protože jeho cena za poslední dva roky stoupla o více než pětinu.

Honda CR-X (1984–1986)

Japonský sportovní dvoumístný automobil Honda CR-X se proslavil jako velmi spolehlivý dopravní prostředek. Prodalo se jich však relativně malé množství. Z toho důvodu je v dnešní době těžké sehnat tento vůz v dobrém stavu a jejich cena tak stále roste. Podle předpokladů se do budoucna bude hodnota těchto modelů stále zvyšovat, protože bude větší problém Hondu CR-X vyrobenou v letech 1984 až 1986 sehnat.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zdroj: Americká pojišťovací společnost Hagerty, British Dialy Mail

Který z těchto automobilů byste vlastnili nejraději? Podělte se o svůj názor v diskuzi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Jak vypadá jedna z nejděsivějších atomovek v hojném ruském arzenálu: balistická raketa Satan (R-36M) připomíná světu, čeho se bát
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz.cz
adbz.cz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění