Zloději mají seznam aut, která se teď v ČR kradou. Je to vaše v ohrožení? Buďte na pozoru před novými zloději

Máte Škodu Octavia? Je to skvělé auto, které ovšem u nás nejvíce kradou zloději, kdo ho má, musí se mít na pozoru!

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se jedná o bezpečnost našich vozidel, nikdo nechce být obětí zlodějů. Bohužel, některé automobilové značky jsou v České republice více ohroženy krádežemi než jiné. Vycházející z policejních statistik lze identifikovat tyto značky a modely, které jsou nejvíce v hledáčku zlodějů. Jak si zloději vybírají své cíle a kde auta končí po odcizení? Pokud se podíváme na statistiky zločinnosti, zjistíme, že počet krádeží automobilů v ČR postupně klesá.

Kradlo se a bude se krást všechno, auta nevyjímaje

Pokles však neznamená, že se zloději vzdali svého nelegálního byznysu. Některé značky automobilů jsou stále předmětem jejich zájmu. Podle policejních záznamů se našich polských sousedů se za severní hranicí nejvíce kradou automobily značky Toyota, BMW a Audi. Naopak na západ od nás mají kriminálníci jiné potřeby. Němečtí zloději se zaměřují na luxusní SUV. Prim hraje značka Land Rover Range Rover. Zájem je také o BMW, jde o velké X modely. Další v řadě jsou pak Kia, Lexus, Toyota.

iZdroj fotografie: BMW

U nás je na prvním místě, asi podle očekávaní, Škoda. Ta je jednou z nejpopulárnějších automobilových značek na našem trhu. Jak pro poctivé zákazníky, tak pro zloděje aut. Dalšími značkami, které jsou často kradeny, jsou Volkswagen, Ford a Mercedes-Benz. Jak probíhá výběr auta, které zloděj ukradne? Zloději volí své cíle s přihlédnutím k různým faktorům. Patří sem například hodnota vozu, popularita určitého modelu na černém trhu, nedostatečná ochrana vozidla nebo přítomnost technologických systémů proti krádeži.

Ukradená auta v ČR

6 způsobů, jak zloději kradou starší i moderní auta, tohle byste si měli hlídat

Pokud jde o ochranu před krádežemi, existuje několik opatření, která mohou majitelé vozidel přijmout. Patří sem například instalace bezpečnostních systémů, jako jsou alarmy, sledovací zařízení nebo mechanické zabezpečení. Dále je důležité parkovat vozidlo na bezpečném místě, jako jsou uzavřená parkoviště, a dbát na dodržování základních pravidel bezpečnosti, jako je zamknutí dveří a zavření oken.

V tuzemsku je zájem o tuzemskou značku, Škoda vede

Podle dostupných statistik se auta v České republice kradou nejčastěji v uvedených konkrétních krajích. Středočeský kraj, který zahrnuje i Prahu, patří mezi kraje s vysokou mírou krádeží automobilů. Tento region představuje strategické místo pro zloděje kvůli vysokému počtu vozidel a jejich hodnotě. Dalším krajem s vysokým výskytem krádeží aut je Moravskoslezský kraj. Jeho blízkost k hranicím s Polskem a relativně husté osídlení poskytují zlodějům příležitost pro rychlé převozy ukradených vozidel.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Karlovarský kraj je také místem, kde se auta často kradou. Jeho geografická poloha poblíž hranic s Německem může hrát roli v přesouvání ukradených vozidel přes státní hranice. Ústecký kraj, který sousedí s Německem, je dalším krajem s vysokou mírou krádeží aut. Podobně jako v případě Karlovarského kraje, přítomnost hranic může usnadnit zlodějům pohyb s ukradenými vozidly.

Jaké auto vlastníte vy?

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články