Změna povinné výbavy 2024: Modré výstražné světlo mohou využívat i „normální“ řidiči, nejen složky IZS. Jak to v praxi vypadá?

Jak poznat, že auto neřídí na běžné silnici člověk, ale robot? Podle barvy, řidiči si na to budou muset hodně rychle zvyknout.

i Zdroj fotografie: Mercedes-Benz
                   

Dřív nebo později to zřejmě přijde, auta budou jezdit sama, bez řidičů. A je asi jedno, jestli zcela bez přítomnosti člověka za volantem. Anebo s „řidičem“, který sice sedne za volant, ale bude pít kávu, číst si nebo spát. Výsledek je stejný. Další krok směrem k tomu, že se autonomní auta zcela jistě stanou realitou silnic, byl učiněn. Mercedes získal schválení pro signalizaci autonomní jízdy.

Technologie půjde nezadržitelně vpřed, včetně aut bez řidiče

Chtít po člověku, aby se přestal drát s technologií kupředu, je nemožné. A tak automobilový průmysl neustále hledá inovativní způsoby, jak komunikovat autonomní vozidla se svým okolím. Mercedes přichází s revolučním konceptem, světelnou signalizací pomocí tyrkysové barvy. Jak se to týká nás, českých řidičů? Zatím nijak, ale jistě je to jen otázkou času. Nová technologie obdržela schválení pro provoz v amerických státech Kalifornie a Nevada.

iZdroj fotografie: Mercedes-Benz

To jistě představuje významný krok směrem k integraci autonomních vozidel do běžného provozu. Ať se nám to líbí, nebo nelíbí. Systém Drive Pilot od společnosti Mercedes umožňuje podmíněně automatizovanou jízdu na úrovni 3. Byl vybaven speciálním osvětlením, které signalizuje, že vozidlo je v autonomním režimu. Toto osvětlení, v tyrkysové barvě, není pouze esteticky zajímavé.

Autonomní řízení se učí předvídat chování chodců, aby systém zvládl zcela nahradit lidské vnímání a reakce

Jde o prvek k důležité komunikaci s ostatními účastníky silničního provozu a případně i s policií. Schválení pro použití tohoto speciálního světelného systému v Kalifornii bylo uděleno na dva roky pro model EQS sedan. V Nevadě bude platné pro vozidla modelových roků 2026 a novější. Tyto světelné prvky jsou integrovány do předních a zadních světel, stejně jako do bočních zpětných zrcátek.

Tyrkysová barva by měla být nezaměnitelná pro každého

To má zajistit maximální viditelnost pro okolní účastníky provozu. Tyrkysová barva byla vybrána s ohledem na její výraznost a snadnou detekci ostatními řidiči a chodci. Měla by to být barva, kterou si nikdo s žádnou jinou nesplete. Díky tomuto schválení může Mercedes rozšířit interakci mezi svými autonomními vozy a ostatními účastníky silničního provozu.

iZdroj fotografie: Mercedes-Benz

Co tedy tyrkysová barva signalizuje? To, že je vozidlo v automatizovaném režimu. Jinak řečeno, až běžný řidič uvidí auto s tyrkysovými světly, měl by vědět, že takové vozidlo neřídí člověk, ale automatika. Jednoho by napadla kacířská myšlenka, jak se na takové auto budou tvářit policejní hlídky. A co se bude dít, když policisté dají pokyn k zastavení autonomního vozidlo. A jak budou řešit to, že automobil nikdo neřídí.

Souhlasíte, aby auta jezdila bez řidiče?

Zdroj: Techspot
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články