Poprvé v Česku projdou již brzy autoškoly velkými změnami. Líbit se vám nejspíš nebudou

Evropská unie se chystá v blízké budoucnosti změnit předpisy legislativy, co se týče autoškol. Podle všeho se budou žáci učit ve vozech s automatickou převodovkou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý řidič v České republice pravděpodobně prošel autoškolou s manuálním vozem. To však bude nejspíše v blízké budoucnosti již pasé, neboť se mají v těchto službách měnit předpisy. Momentálně jsou totiž žáci autoškol, kteří zvolí výcvik ve vozech s automatem, v dost velké nevýhodě. Jednak je kurz stojí podstatně více, jednak po složení zkoušky nemohou usednout za volant vozu s manuální převodovkou.

Autoškoly čeká změna v předpisech

Místopředseda asociace autoškol České republiky Aleš Horčička uvedl v jednom ze svých rozhovorů pro média, že po dlouhých letech přijdou velké změny v evropské legislativě. Ty se budou především týkat autoškol. Zasáhnou zejména ty, kteří chtějí během svých lekcí používat vozy s automatickou převodovkou. V současné době totiž tito lidé, pokud úspěšně autoškolu dokončí, získají sice řidičský průkaz skupiny B, ovšem s výjimkou toho, že nesmí usednout do vozu s manuální převodovkou. 

iZdroj fotografie: Porsche

Díky novým regulacím by však pravděpodobně tito lidé mohli nově beztrestně řídit rovněž auta s klasickou manuální převodovkou – stejně tak, jako nyní vlastníci klasického „béčka“ mohou usednout za volant vozu s automatem.

Podle místopředsedy je pravděpodobné, že tyto změny vstoupí v platnost během následujících zhruba dvou let. „Zatím se ještě vyjednává o tom, zda to udělat bez dalších podmínek, nebo zda třeba také žáci v kurzech s automatem budou muset alespoň část jízd absolvovat ve vozech s manuální převodovkou,” vysvětluje.

Manuální převodovka bude v budoucnosti pasé 

Nyní je zhruba 95 procent výcvikových aut s manuální převodovkou a pokud přijdou nové změny v platnost, poté by se poměr začal otáčet. Pro autoškoly totiž bude jednodušší učit žáky v autech s automatem,” vysvětlil místopředseda Horčička. Ačkoliv se tyto změny mohou zdát neadekvátní vůči ostatním řidičům, kteří výcvikem s manuálem museli v minulosti projít, je třeba vzít v úvahu, že automobilky (zejména v případech větších a dražších aut) postupně přestávají manuální převodovky nabízet. 

iZdroj fotografie: Audi

Kromě toho je také fakt, že budoucnost bude pravděpodobně patřit elektromobilům, které jinou než automatickou převodovku určitě používat nebudou. Typickými zájemci o kurzy s automaty jsou ale v současné době hlavně cizinci či osoby se zdravotním postižením. V autoškolách se však můžete setkat i s takovými lidmi, kteří začínají na manuálu, ale pak zjistí, že jim to nejde. Raději tak kurz změní na ten pro automatické převodovky.

Máte vůz s automatickou, či manuální převodovkou? 

Zdroj: Automix

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Jak vypadá jedna z nejděsivějších atomovek v hojném ruském arzenálu: balistická raketa Satan (R-36M) připomíná světu, čeho se bát
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz.cz
adbz.cz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění