Barvy aut souvisí s počtem nehod, závěry výzkumu hovoří jasně. Mysleme na to při výběru auta

Zažitý mýtus o tom, že auta s výraznými barvami jsou v provozu bezpečnější se v kontextu nehodovosti ukazuje v poněkud jiném světle.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Vždy se věřilo, že křiklavé barvy automobilů zvyšují bezpečnost silničního provozu. Zkrátka jen tím, že jsou viditelnější. Červenou na silnici nepřehlédnete ve dne ani v noci, a ani kanárkově žlutá nebude v tomto směru k zahození. Nový výzkum magazínu carVertical však tento mýtus vyvrací. Auta ve výrazných odstínech při něm totiž měla paradoxně více incidentů a kolizí, než jejich „tlumenější“ kolegové. Jak je to možné? Souvisí opravdu barvy s nehodami? Pojďme se na to podívat společně.

Obliba barvy podle země i klimatických podmínek

Když se rozhlédnete na ulici, okamžitě si všimnete, že některé barvy aut jsou oblíbenější než jiné. Trendy barev vozidel se však v jednotlivých zemích liší. Barva oblíbené a preferované v Čechách nebo Německu (které je nám v tomto směru velmi podobné) nemusí být tak populární v Portugalsku nebo Mexiku. V zemích s teplým podnebím je více barevných vozidel než v chladnějších zemích. V Norsku, Kanadě nebo Švédsku neuvidíte zářivé auto často, ale v Kalifornii nebo Itálii je situace jiná.

Nejlepší ojeté kabriolety, které lze pořídit do 100 000 Kč. Levnější už nebudou, jejich cena do nekonečna poroste

Obecně platí, že bílá auta jsou populárnější v teplejších klimatických podmínkách, protože bílá odráží sluneční světlo, takže tato auta jsou v létě méně citlivá na celkové „přehřátí“. Studie odhalila, že bílá je nejoblíbenější barvou v Austrálii (39,1 % z celkového vozového parku) a v EU (26,8 %). Australané také zbožňují stříbrná (15,9 %) a šedá auta (14 %). Evropané preferují ještě více šedou (25,9 % ), následované černou (24,5 %).  Podobné procento černých vozidel lze nalézt také v USA (24,7 %). Tam se však líbí i bílá (20,9 %) a stříbrná (17,3 %) auta.

 71 % vozů z výzkumu bylo černých, bílých, šedý nebo stříbrných . To jen dokazuje, že lidé jsou velmi konzervativní, pokud jde o barvu vozidla.

Barva jako součást firemní identity výrobce

Konkrétní barva může být součástí identity a brandingu výrobce. Červená je v našich myslích často spojena s Ferrari, žlutá s Lamborghini, modrá se Subaru atd. Většina lidí je však konzervativnější a výrobci to vědí. Kupříkladu výrobky Audi. Ze všech vozů Audi ve výzkumu carVertical v průběhu několika let bylo 37,5 % černých, 31,3 % šedých a 10 % bílých, což vcelku věrně odráží současné trendy v barvách vozidel. Černá je také nejoblíbenější volbou mezi zákazníky BMW: 35 % a Mercedes-Benz: 36 %.

iZdroj fotografie: Erando89 / Creative Commons / CC BY-SA

Šedá je nejoblíbenější barvou i u našich Škodovek: 32,75 %, stejně jako u Toyoty (34,3 %) , Volva (31 %) , Opelu (32 %) i u Volkswagenu (33,6 %). I když je možné pořídit si Volkswagen nebo Mercedes v zářivé barvě, jde o vzácnou volbu a zákazníci preferují časem prověřené tóny. Někteří výrobci jako Peugeot nebo Citroen v průběhu let zavedli do svých palet jasné barvy, které přitahují mladší a extrovertnější řidiče. Šedá, bílá a černá jsou však mezi svými zákazníky stále mnohem oblíbenější než modrá nebo žlutá.

Jak souvisí barvy s počtem nehod?

Možná vás to překvapí, ale u některých barev aut je větší pravděpodobnost, že utrpí nehodu. Podle výzkumu carVertical je nejnebezpečnější barvou červená , protože 60 % červených vozidel z výzkumu mělo někdy v historii nehodu. Možná to bude tím, že fanoušci rychlosti milují sportovní auta a zbožňují červenou. A také více bourají. Relativně nebezpečné jsou také hnědá (59 %) a černá (57 %) auta. Žlutá (55 %) a modrá (54 %) jsou méně nebezpečné, zatímco bílá (50 %) a šedá (50 %) jsou nejbezpečnější.

22letý bezmozek v BMW si natáčel svou jízdu na telefon. Zabil přitom mámu ve Fabii, nenarozenou dceru a zmrzačil dva syny

To se dá vcelku dobře vysvětlit. Jak již bylo uvedeno, černá bývá vlastní silným BMW a Mercedesům, jejichž majitelé rádi sešlápnou plyn až k podlaze i tam, kde to není pro bezpečnost nejvhodnější – a opět tak zvýší statistiku nehod. Žlutá (jakkoli barva Ferrari) a modrá jsou spíše doménami rodinných, usedlejších řidičů, stejně jako šedá a bílá. Tam zase tvoří velké procento firemní řidiči, jenž z podstaty jezdí jinak, než jejich kolegové v červeném „sporťáku“. Méně bourají, preferují nenápadnost, spolehlivost a serioznost před čímkoli jiným.

Jak to máte s barvami aut vy? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Jakou barvu auta volíte vy?

Zdroj: carVertical
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články