Barvy kontrolek mají svůj význam. Červená je riziko, zelená je informativní

                   

Kontrolky v autě jsou běžnou součástí palubní desky. Když jedeme, až tak moc jich nesvítí. Pokud se však některá objeví, řada lidí začíná zcela logicky zmatkovat. Primárně proto že nevědí co daná kontrola znamená, ale také proto že si nejsou jisti zda značí problém, nebo nikoliv. Z toho důvodu jsou kontroly v autě rozděleny do tří barev. Podívejme se, co znamenají.

Zelená barva

Pokud se objeví zelená kontrolka, není důvod se jakkoliv znepokojovat. Vše je v pořádku a rozsvícení těchto kontrolek ukazuje hlavně na to, že máte zapnutou nějakou funkci vozu. Může to být například signalizace rozsvícených světel, stejně jako jde o signalizaci zapnutého znamení o změně směru jízdy. Zelenou barvou je označená třeba i kontrolka zapnutého tempomatu, nebo kontrolka značící zapnutý systém hlídání jízdních pruhů. Pokud svítí zelená, je s vaším vozem vše v pořádku a kontrolka označuje zapnutou konkrétní funkci. Některé vozy mají zelenou kontrolku signalizující, že auto je v pořádku, připraveno k jízdě.

Oranžová barva

Tady už je vhodné být na pozoru, jelikož oranžová kontrolka značí, že se u vašeho vozu něco děje. Nemusí se však nutně jednat o problém. Před nastartováním se objeví třeba oranžová kontrolka žhavení, což je normální stav. Pokud se oranžové kontrolky objeví během jízdy, můžete pokračovat i nadále, ale je lepší zamířit k nejbližšímu servisu. Touto barvou se může označovat třeba nefunkční systém ABS, stejně jako nefunkční (nebo vypnutý) airbag, snížený tlak v pneumatikách, nebo nefunkční filtr pevných částic. Auto bez problémů pojede, ale daný stav by neměl trvat nikterak dlouho.

Červená barva

Podle odstínu bude i laikovi jasné, že tato barva značí riziko. I když tomu nemusí být vždy. Pokud startujete, může se krátce objevit červený symbol baterie. Když stojíte, je touto barvou označena i ruční brzda. Jakmile nastartujete a vyjedete, kontrolky zmizí. Horší je to když se objeví během jízdy. Tedy pokud se nejedná o červený symbol nezapnutých bezpečnostních pásů, kde zhasnutí kontrolky zajistíte celkem snadno.

U některých vozů mohou být červené kontrolky doprovázeny nápisem STOP, který dává řidiči informaci o tom, že by raději měl zastavit a zavolat pomoc. Často jsou červenou barvou označeny kontrolky vysoké teploty chladicí kapaliny, kontrolky nedostatku oleje, ale i obecné kontrolky značící jiné nebezpečí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články